December 18, 2014

Medina
Cloudy
27°F
 

2010 Medina County Fair results

Dairy

Jersey – Bull calf
– Rodney Knapp
Jersey – Champion Bull
– Rodney Knapp
Jersey – Spring Heifer Calf
– Rodney Knapp
– Rodney Knapp
Jersey – Winter Heifer Calf
– Richman Farms
– Rodney Knapp
– Rodney Knapp
Jersey – Fall Heifer Calf
– Bekah Martin
Jersey – Fall Yearling Heifer
– Rodney Knapp
Jersey – Sr. Female Jr. Champion Female
– Richman Farms
Jersey – Sr. Female Reserve Jr. Champion Female
– Rodney Knapp
Jersey – Sr. Female Jr. 2-year-old cow
– Rodney Knapp
– Ann-Marie Stiver
Jersey – Sr. Female Sr. 2-year-old cow
– Rodney Knapp
– Rodney Knapp
– Caleb Stiver
Jersey – Sr. Female 3-year-old cow
– Richman Farms
– Rodney Knapp
Jersey – Sr. Female Aged cow
– Rodney Knapp
Jersey – Sr. Female Dry cow
– Rodney Knapp
Jersey – Sr. Female Champion
– Richman Farms
Jersey – Reserve Sr. Champ Female
– Rodney Knapp
Jersey – Grand Champ Female
– Richman Farms
Jersey – Reserve Grand Champ Female
– Rodney Knapp
Jersey – Produce of Dam
– Rodney Knapp
– Rodney Knapp
Jersey – Sr. Best Three Females
– Rodney Knapp
Jersey – Dam & Daughter
– Rodney Knapp
– Rodney Knapp
Jersey – Jr. Best 3 Females
– Rodney Knapp
Guernsey – Jr. Female Spring Heifer Calf
– Jim Fox
Guernsey – Jr. Female Spring Yearling Heifer
– Jim Fox
Guernsey – Jr. Female-Winter Yearling Heifer
– Jim Fox
Guernsey – Jr. Female- Fall Yearling Heifer
– Jim Fox
– Jim Fox
Guernsey – Jr. Female-Jr. Champ
– Jim Fox
Guernsey – Jr. Female-Reserve Jr. Champ
– Jim Fox
Guernsey – Sr. Female-Jr. 2-year-old cow
– Jim Fox
Guernsey – Sr. Female-4-year-old cow
– Jim Fox
Guernsey – Sr. Female-Dry cow
– Jim Fox
Guernsey – Sr. Female Champ
– Jim Fox
Guernsey – Grand Champ Female
– Jim Fox
Guernsey – Reserve Grand Champ Female
– Jim Fox
Guernsey – Sr. Best 3 Females
– Jim Fox
Guernsey – Jr. Best 3 Females
– Jim Fox
Brown Swiss – Jr. Female-Spring Yearling Heifer
– Dan Bock
– Dan Bock
Brown Swiss – Jr. Female- Fall Yearling Heifer
– Rodney Knapp
Brown Swiss – Jr. Female-Jr. Champ
– Rodney Knapp
Brown Swiss – Jr. Female-Reserve Jr. Champ
– Dan Bock
Brown Swiss – Sr. Female-aged cow
– Richman Farms
Brown Swiss – Reserve Grand Champ Female
– Rodney Knapp
Holstein – Bull – Yearling Bull
– Gunkelman Farms
Holstein – Champion Bull
– Gunkelman Farms
Holstein – Jr. Female- Spring Heifer Calf
– Richman Farms
– Linda Beardsley
– Linda Beardsley
– Kyle Long
– Gunkelman Farms
Holstein – Jr. Female – Winter Heifer Calf
– Richman Farms
– Linda Beardsley
– Gunkelman Farms
– Kyle Long
Holstein – Jr. Female -Fall Heifer Calf
– Richman Farms
– Linda Beardsley
– Linda Beardsley
– Gunkelman Farms
Holstein – Jr. Female-Spring Yearling Heifer
– Gunkelman Farms
Holstein – Jr. Female-Winter Yearling Heifer
– Linda Beardsley
– Kyle Long
Holstein – Jr. Female-Fall Yearling Heifer
– Linda Beardsley
– Katie A Klinect
Holstein – Jr. Female-Jr. Champ
– Richman Farms
Holstein – Jr. Female-Reserve Jr. Champ
– Richman Farms
Holstein – Sr. Female-Jr. 2-year-old cow
– Richman Farms
– Gunkelman Farms
Holstein – Sr. Female-4-year-old cow
– Richman Farms
Holstein – Sr. Female-5-year-old cow
– Linda Beardsley
Holstein – Grand Champ Female
– Richman Farms
Holstein – Reserve Grand Champ Female
– Richman Farms
Holstein – Dam & Daughter
– Gunkelman Farms
Ayearshire – Jr. Female – Winter Heifer Calf
– Jim Fox
Ayearshire – Jr. Female -Fall Heifer Calf
– Jim Fox
Ayearshire – Jr. Female-Spring Yearling Heifer
– Jim Fox
Ayearshire – Jr. Female-Winter Yearling Heifer
– Jim Fox
Ayearshire – Jr. Female- Fall Yearling Heifer
– Jim Fox
Ayearshire – Jr. Female-Jr. Champ
– Jim Fox
Ayearshire – Jr. Female-Reserve Jr. Champ
– Jim Fox
Ayearshire – Sr. Female-Dry cow
– Jim Fox
Ayearshire – Grand Champ Female
– Jim Fox
Ayearshire – Reserve Grand Champ Female
– Jim Fox
Ayearshire – Jr. Best 3 Females
– Jim Fox
Milking Shorthorns – Spring Heifer Calf
– Jim Fox
Milking Shorthorns – Summer Yearling Heifer
– Jim Fox
Milking Shorthorns – Summer Yearling Heifer
– Jim Fox
Milking Shorthorns – Junior Champion
– Jim Fox
Milking Shorthorns – Reserve Jr. Champion Female
– Jim Fox
Milking Shorthorns – Dry Cow Three Years Over
– Jim Fox
Milking Shorthorns – Sr. Champion Female
– Jim Fox
Milking Shorthorns – Grand Champ Female
– Jim Fox
Milking Shorthorns – Reserve Grand Champ Female
– Jim Fox
Milking Shorthorns – Dam and Daughter
– Jim Fox
Milking Shorthorns – Junior Best Three Females
Jim Fox

Beef

Hereford – Jr. Bull Calf
– Handrosh Farms
Hereford – Champion Bull Calf
– Handrosh Farms
Hereford – Jr. Yearling Bull
– TLR Hereford
Hereford – Jr. Champion Bull
– TLR Hereford
Hereford – Grand Champion Bull
– TLR Hereford
Hereford – Reserve Grand Champion
– Handrosh Farms
Hereford – Jr. Heifer Calf
– TLR Hereford
– Handrosh Farms
Hereford – Sr. Heifer Calf
– TLR Hereford
Hereford – Champion Heifer Calf
– TLR Hereford
Hereford – Reserve Champion Heifer Calf
– TLR Hereford
Hereford – Jr. Yearling Heifer
– TLR Hereford
– TLR Hereford
– Handrosh Farms
Hereford – Jr. Champion Heifer
– TLR Hereford
Hereford – Reserve Champion Heifer Calf
– TLR Hereford
Hereford – Female 2 years and older
– Handrosh Farms
Hereford – Champion Sr. Female
– Handrosh Farms
Hereford – Grand Champ Female
– TLR Hereford
Hereford – Reserve Grand Champ Female
– TLR Hereford
Hereford – Cow and Calf
– Handrosh Farms
Hereford – Pair of Calves
– Handrosh Farms
Hereford – Pair of Yearlings
– TLR Hereford
Hereford – Pair of Females
– TLR Hereford
– TLR Hereford
– Handrosh Farms
Hereford – Supreme Champ Bull & Female
– TLR Hereford
Limousin – Jr. Bull Calf
– Lee Vogel
– Lee Vogel
– Rod Vogel
Limousin – Sr. Bull Calf
– Rod Vogel
– Rod Vogel
– Amanda Duplaga
Limousin – Champion Bull Calf
– Rod Vogel
Limousin – Reserve Champion Bull Calf
– Rod Vogel
Limousin – Jr. Yearling Bull
– Rod Vogel
– Rod Vogel
Limousin – Jr. Champion Bull
– Rod Vogel
Limousin – Reserve Jr. Champion Bull
– Rod Vogel
Limousin – Bull 2 years and older
– Jessica Duplaga
Limousin – Sr. Champion Bull
– Jessica Duplaga
Limousin – Grand Champion Bull
– Rod Vogel
Limousin – Reserve Grand Champion Bull
– Jessica Duplaga
Limousin – Pair of Bulls
– Lee Vogel
– Rod Vogel
– Rod Vogel
Limousin – Jr. Heifer Calf
– Lee Vogel
– Lee Vogel
– Jessica Duplaga
– Rod Vogel
– Duplaga Limousin Farms
Limousin – Sr. Heifer Calf
– Rod Vogel
Limousin – Champion Heifer Calf
– Lee Vogel
Limousin – Reserve Champion Heifer Calf
– Lee Vogel
Limousin – Jr. Yearling Heifer
– Lee Vogel
– Lee Vogel
– Rod Vogel
– Rod Vogel
– Amanda Duplaga
– Jessica Duplaga
Limousin – Sr. Yearling Heifer
– Lee Vogel
– Rod Vogel
– Lee Vogel
– Amanda Duplaga
Limousin – Jr. Champion Heifer
– Lee Vogel
Limousin – Reserve Champion Jr. Heifer
– Lee Vogel
Limousin – Female 2years & older
– Jessica Duplaga
– Rod Vogel
– Rod Vogel
– Lee Vogel
– Duplaga Limousin Farms
Limousin – Champion Sr. Female
– Jessica Duplaga
Limousin – Reserve Champ Sr. Female
– Rod Vogel
Limousin – Grand Champ Female
– Lee Vogel
Limousin – Reserve Grand Champ Female
– Lee Vogel
Limousin – Cow & Calf
– Jessica Duplaga
– Lee Vogel
– Rod Vogel
– Rod Vogel
– Duplaga Limousin Farms
Limousin – Pair of Calves
– Lee Vogel
– Lee Vogel
– Rod Vogel
– Rod Vogel
Limousin – Pair of Yearlings
– Rod Vogel
– Rod Vogel
Limousin – Pair of Females
– Lee Vogel
– Lee Vogel
– Rod Vogel
– Rod Vogel
– Amanda Duplaga
– Jessica Duplaga
Limousin – Supreme Champion Bull & Female
– Rod Vogel
Simmental – Jr. Bull Calf
– Mrs. Henslee
– Mrs. Henslee
– Triple J Farm
– Handrosh Farms
Simmental – Sr. Bull Calf
– Handrosh Farms
Simmental – Champion Bull Calf
– Mrs. Henslee
Simmental – Reserve Champion Bull Calf
– Handrosh Farms
Simmental – Bull 2 years and older
– Triple J Farm
Simmental – Sr. Champion Bull
– Triple J Farm
Simmental – Grand Champion Bull
– Mrs. Henslee
Simmental – Reserve Grand Champion Bull
– Triple J Farm
Simmental – Pair of Bulls
– Mrs. Henslee
– Triple J Farm
– Handrosh Farms
Simmental – Jr. Heifer Calf
– Mrs. Henslee
– Handrosh Farms
– Triple J Farm
Simmental – Sr. Heifer Calf
– Handrosh Farms
– Handrosh Farms
Simmental – Champion Heifer Calf
– Mrs. Henslee
Simmental – Reserve Champion Heifer Calf
– Handrosh Farms
Simmental – Jr. Yearling Heifer
– Mrs. Henslee
– Mrs. Henslee
– Triple J Farm
Simmental – Jr. Champion Heifer
– Mrs. Henslee
Simmental – Reserve Champion Jr. Heifer
– Mrs. Henslee
Simmental – Female 2 years and older
– Handrosh Farms
– Triple J Farm
– Triple J Farm
Simmental – Champion Sr. Female
– Handrosh Farms
Simmental – Reserve Champ Sr. Female
– Triple J Farm
Simmental – Grand Champ Female
– Mrs. Henslee
Simmental – Reserve Grand Champ Female
– Mrs. Henslee
Simmental – Cow & Calf
– Triple J Farm
– Handrosh Farms
– Triple J Farm
Simmental – Pair of Calves
– Mrs. Henslee
– Handrosh Farms
– Triple J Farm
– Handrosh Farms
Simmental – Pair of Females
– Mrs. Henslee
– Handrosh Farms
– Triple J Farm
Simmental – Supreme Champ Bull & Female
– Mrs. Henslee
Commercial – First Show – Jr. Bull Calf
– Kyle Piscione
– Nathen Lemon
Commercial – First Show – Champion Bull Calf
– Kyle Piscione
Commercial – First Show – Reserve Champion Bull Calf
– Nathen Lemon
Commercial – First Show – Grand Champion Bull
– Kyle Piscione
Commercial – First Show – Reserve Grand Champion Bull
– Nathen Lemon
Commercial – First Show – Jr. Heifer Calf
– Frank Rain Jr.
– Landon Holopeter
– Jake Rininger
– Nick Phillips
Commercial – First Show – Sr. Heifer Calf
– Cory Frank
Commercial – First Show – Champion Heifer Calf
– Frank Rain Jr.
Commercial – First Show – Reserve Champion Heifer Calf
– Cory Frank
Commercial – First Show – Jr. Yearling Heifer
– Brandy Meers
Commercial – First Show – Sr. Yearling Heifer
– Eleanor Siedel
Commercial – First Show – Grand Champ Female
– Frank Rain Jr.
Commercial – First Show – Reserve Grand Champ Female
– Cory Frank
Short Horns – Jr. Bull Calf
– Dale Valentine
Short Horns – Champion Bull Calf
– Dale Valentine
Short Horns – Grand Champion Bull
– Dale Valentine
Short Horns – Jr. Heifer Calf
– Bakers Acre Farm
– Dale Valentine
Short Horns – Champion Heifer Calf
– Bakers Acre Farm
Short Horns – Reserve Champion Heifer Calf
– Dale Valentine
Short Horns – Jr. Yearling Heifer
– Brooke Stewart
– Bakers Acre Farm
– Bakers Acre Farm
– Eleanor Siedel
– Tom Siedel
Short Horns – Jr. Champion Heifer
– Brooke Stewart
Short Horns – Reserve Champion Jr. Heifer
– Bakers Acre Farm
Short Horns – Female 2years & older
– Dale Valentine
Short Horns – Champion Sr. Female
– Dale Valentine
Short Horns – Grand Champ Female
– Brooke Stewart
Short Horns – Reserve Grand Champ Female
– Bakers Acre Farm
Short Horns – Cow & Calf
– Dale Valentine
Short Horns – Pair of Calves
– Dale Valentine
Short Horns – Pair of Females
– Bakers Acre Farm
Short Horns – Supreme Champ Bull & Female
– Brooke Stewart
Maine Anjou – Jr. Heifer Calf
– Jake Rininger
– Jake Rininger
Maine Anjou – Champion Heifer Calf
– Jake Rininger
Maine Anjou – Reserve Champion Heifer Calf
– Jake Rininger
Maine Anjou – Jr. Yearling Heifer
– Stonybrook Farms
– Stonybrook Farms
– Handrosh Farms
Maine Anjou – Jr. Champion Heifer
– Stonybrook Farms
Maine Anjou – Reserve Champion Jr. Heifer
– Stonybrook Farms
Maine Anjou – Grand Champ Female
– Stonybrook Farms
Maine Anjou – Reserve Grand Champ Female
– Stonybrook Farms
Maine Anjou – Pair of Females
– Stonybrook Farms
– Jake Rininger
Commercial – Second Show – Jr. Bull Calf
– Packard Show Cattle
Commercial – Second Show – Champion Bull Calf
– Packard Show Cattle
Commercial – Second Show – Jr. Yearling Bull
– Packard Show Cattle
Commercial – Second Show – Jr. Champion Bull
– Packard Show Cattle
Commercial – Second Show – Grand Champion Bull
– Packard Show Cattle
Commercial – Second Show – Reserve Grand Champion Bull
– Packard Show Cattle
Commercial – Second Show – Pair of Bulls
– Packard Show Cattle
Commercial – Second Show – Jr. Heifer Calf
– Cory Frank
– Cory Frank
– Windridge Farms
– Windridge Farms
Commercial – Second Show – Sr. Heifer Calf
– Packard Show Cattle
Commercial – Second Show – Champion Heifer Calf
– Packard Show Cattle
Commercial – Second Show – Reserve Champion Heifer Calf
– Cory Frank
Commercial – Second Show – Jr. Champion Heifer
– Packard Show Cattle
Commercial – Second Show – Reserve Champion Jr. Heifer
– Drake Honigman
Commercial – Second Show – Female 2years & older
– Cory Frank
– Cory Frank
– Packard Show Cattle
– Windridge Farms
– Windridge Farms
Commercial – Second Show – Champion Sr. Female
– Cory Frank
Commercial – Second Show – Reserve Champ Sr. Female
– Cory Frank
Commercial – Second Show – Grand Champ Female
– Packard Show Cattle
Commercial – Second Show – Reserve Grand Champ Female
– Packard Show Cattle
Commercial – Second Show – Cow & Calf
– Cory Frank
– Cory Frank
– Packard Show Cattle
– Windridge Farms
– Windridge Farms
Commercial – Second Show – Pair of Calves
– Cory Frank
Commercial – Second Show – Pair of Yearlings
– Packard Show Cattle
Commercial – Second Show – Pair of Females
– Packard Show Cattle
– Cory Frank
– Windridge Farms
– Windridge Farms
Steer Show – Steer Show
– Brad Terry
– Kyle Piscione
– Brooke Stewart
– Nathan Gray
– Emily Klotzsche
– Packard Show Cattle

Draft Horse, Pony

Draft Horse Halter – Belgian Mare 2 & 3
– Mindy Ternes
Draft Horse, Pony – Draft Horse Halter – Champion Belgian Mare
– Mindy Ternes
Draft Horse, Pony – Draft Horse Halter – Belgian Gelding 4 & Over
– Mindy Ternes
– Mindy Ternes
– Susan Harizal
– Nicole Caruso
Draft Horse, Pony – Draft Horse Halter – Champion Belgian Gelding
– Mindy Ternes
Draft Horse, Pony – Draft Horse Halter – Res. Champ Belgian Gelding
– Mindy Ternes
Draft Horse, Pony – Draft Horse Halter – Grand Champion Belgian
– Mindy Ternes
Draft Horse, Pony – Draft Horse Halter – Res. Grand Champion Belgian
– Mindy Ternes
Draft Horse, Pony – Draft Horse Halter – Belgian Matched Pair
– Mindy Ternes
– Mindy Ternes
Draft Horse, Pony – Draft Horse Halter – Belgian Best 3 Head
– Mindy Ternes
Draft Horse, Pony – Draft Horse Halter – Percheron Mare 4 & Over
– Bit O’ Luck Farm
Draft Horse, Pony – Draft Horse Halter – Champion Percheron Mare
– Bit O’ Luck Farm
Draft Horse, Pony – Draft Horse Halter – Percheron Gelding 4 & Over
– Bit O’ Luck Farm
– Bit O’ Luck Farm
Draft Horse, Pony – Draft Horse Halter – Champion Percheron Gelding
– Bit O’ Luck Farm
Draft Horse, Pony – Draft Horse Halter – Res. Champ Percheron Gelding
– Bit O’ Luck Farm
Draft Horse, Pony – Draft Horse Halter – Grand Champion Percheron
– Bit O’ Luck Farm
Draft Horse, Pony – Draft Horse Halter – Reserve Grand Champ Percheron
– Bit O’ Luck Farm
Draft Horse, Pony – Draft Horse Halter – Percheron Matched Pair
– Bit O’ Luck Farm
Draft Horse, Pony – Draft Horse Halter – Percheron Best 3 Head
– Bit O’ Luck Farm
Draft Horse, Pony – Draft Horse Halter – Cl, Sh. & OD Mare 4 & over
– Christ Pompos
Draft Horse, Pony – Draft Horse Halter – Champion Cl, Sh, OD Mare
– Christ Pompos
Draft Horse, Pony – Draft Horse Halter – CL, SH, OD Gelding 4 & Over
– Christ Pompos
Draft Horse, Pony – Draft Horse Halter – Champion Gelding Cl, Sh, OD
– Christ Pompos
Draft Horse, Pony – Draft Horse Halter – Res, Champ Cly, Sh, OD Gelding
– Christ Pompos
Draft Horse, Pony – Draft Horse Halter – Cl, Sh, OD Matched Pair
– Christ Pompos
Draft Horse, Pony – Draft Horse Halter – Supreme Champion Draft Horse
– Mindy Ternes
Draft Horse, Pony – Showmanship – Youth Showmanship 12-18 years
– Emily Hummel
Draft Horse, Pony – Showmanship – Adult Showmanship, 19 & over
– Mindy Ternes
– Bit O’ Luck Farm
– Mindy Ternes
– Bit O’ Luck Farm
– Christ Pompos
Draft Horse, Pony – Draft Ponies Halter-56″ &Under – Draft Pony Mare & Current Foal
– John Leedom
– John Leedom
Draft Horse, Pony – Draft Ponies Halter-56″ &Under – Draft Pony Foal-current year
– John Leedom
– John Leedom
Draft Horse, Pony – Draft Ponies Halter-56″ &Under – Draft Pony Mare Yearling
– John Leedom
– John Leedom
Draft Horse, Pony – Draft Ponies Halter-56″ &Under – Draft Pony Mare 2 &3
– John Leedom
Draft Horse, Pony – Draft Ponies Halter-56″ &Under – Draft Pony Mare, 4 & over
– Mindy Ternes
– John Leedom
– John Leedom
– Jaclyn Krymowski
Draft Horse, Pony – Draft Ponies Halter-56″ &Under – Champion Draft Pony Mare
– Mindy Ternes
Draft Horse, Pony – Draft Ponies Halter-56″ &Under – Res Champion Draft Pony Mare
– John Leedom
Draft Horse, Pony – Draft Ponies Halter-56″ &Under – Draft Pony Gelding 3 & under
– John Leedom
– John Leedom
Draft Horse, Pony – Draft Ponies Halter-56″ &Under – Draft Pony Gelding 4 & over
– Mindy Ternes
– Mindy Ternes
– John Leedom
Draft Horse, Pony – Draft Ponies Halter-56″ &Under – Champion Draft Pony Gelding
– Mindy Ternes
Draft Horse, Pony – Draft Ponies Halter-56″ &Under – Res Champ Draft Pony Gelding
– Mindy Ternes
Draft Horse, Pony – Draft Ponies Halter-56″ &Under – Grand Champion Draft Pony
– Mindy Ternes
Draft Horse, Pony – Draft Ponies Halter-56″ &Under – Reserve Grand Champ Draft Pony
– Mindy Ternes
Draft Horse, Pony – Draft Ponies Halter-56″ &Under – Draft Pony Matched Pair
– John Leedom
– Mindy Ternes
– John Leedom
Draft Horse, Pony – Draft Ponies Halter-56″ &Under – Draft Pony Best 3 Head
– Mindy Ternes
– John Leedom
– John Leedom
Draft Horse, Pony – Draft Ponies Halter-56″ &Under – Reg.Haf Mare, 4 & over
– Susan Harizal
– Emily Hummel
Draft Horse, Pony – Draft Ponies Halter-56″ &Under – Champion Reg. Haflinger Mare
– Susan Harizal
Draft Horse, Pony – Draft Ponies Halter-56″ &Under – Res Champion Reg. Haf Mare
– Emily Hummel
Draft Horse, Pony – Draft Ponies Halter-56″ &Under – Reg. Haf. Gelding 4 & Over
– Susan Harizal
– Ron Pjeifer
– Mindy Ternes
– Mindy Ternes
– Susan Harizal
Draft Horse, Pony – Draft Ponies Halter-56″ &Under – Champion Reg. Haf Gelding
– Susan Harizal
Draft Horse, Pony – Draft Ponies Halter-56″ &Under – ResGrand Champ Reg.Haf Gelding
– Ron Pjeifer
Draft Horse, Pony – Draft Ponies Halter-56″ &Under – Grand Champ Reg. Haflinger
– Susan Harizal
Draft Horse, Pony – Draft Ponies Halter-56″ &Under – Reserve Grand Champ Reg. Haf
– Susan Harizal
Draft Horse, Pony – Draft Ponies Halter-56″ &Under – Reg. Haflinger Matched Pair
– Susan Harizal
– Mindy Ternes
– Ron Pjeifer
– Mindy Ternes
– Susan Harizal
Draft Horse, Pony – Draft Ponies Halter-56″ &Under – Reg. Haflinger Best 3 Head
– Ron Pjeifer
– Mindy Ternes
– Susan Harizal
Draft Horse, Pony – Draft Ponies Halter-56″ &Under – Supreme Champ Draft Pony/Haf
– Mindy Ternes
Draft Horse, Pony – Stalled Horse & Pony Hitch Sho – Team Pony Hitch (farm)
– Mindy Ternes

Sheep

Cheviot – Yearling Ram
– David Clouser
– David Clouser
Cheviot – Ram Lamb
– David Clouser
– Barb Szentpetery
– David Clouser
– Barb Szentpetery
Cheviot – 2 Ram Lambs (pr)
– David Clouser
– Barb Szentpetery
Cheviot – Yearling Ewe
– David Clouser
– Barb Szentpetery
– David Clouser
– Barb Szentpetery
Cheviot – 2 Yearling Ewes (pr)
– David Clouser
– Barb Szentpetery
Cheviot – Ewe Lamb
– David Clouser
– David Clouser
– Barb Szentpetery
– Barb Szentpetery
Cheviot – 2 Ewe Lambs (pr)
– David Clouser
– Barb Szentpetery
Cheviot – Breeders Young Flock-
– David Clouser
– Barb Szentpetery
Cheviot – Flock
– David Clouser
– Barb Szentpetery
Cheviot – Champion Ram
– David Clouser
Cheviot – Reserve Champion
– David Clouser
Cheviot – Champion Ewe
– David Clouser
Cheviot – Reserve Champion Ewe
– Barb Szentpetery
Columbia – Ram Lamb
– David Clouser
– Candy Lutz
– David Clouser
Columbia – 2 Ram Lambs (pr)
– David Clouser
Columbia – Yearling Ewe
– David Clouser
– David Clouser
Columbia – 2 Yearling Ewes (pr)
– David Clouser
Columbia – Ewe Lamb
– David Clouser
– David Clouser
Columbia – 2 Ewe Lambs (pr)
– David Clouser
Columbia – Breeders Young Flock
– David Clouser
Columbia – Flock
– David Clouser
Columbia – Champion Ram
– David Clouser
Columbia – Reserve Champion
– Candy Lutz
Columbia – Champion Ewe
– David Clouser
Columbia – Reserve Champion Ewe
– David Clouser
Corriedale – Yearling Ram
– David Clouser
– Barb Szentpetery
– Barb Szentpetery
Corriedale – Ram Lamb
– David Clouser
– David Clouser
– Barb Szentpetery
– Barb Szentpetery
Corriedale – 2 Ram Lambs (pr)
– David Clouser
– Barb Szentpetery
Corriedale – Yearling Ewe
– Barb Szentpetery
– Barb Szentpetery
– David Clouser
– David Clouser
Corriedale – 2 Yearling Ewes (pr)
– Barb Szentpetery
– David Clouser
Corriedale – Ewe Lamb
– David Clouser
– David Clouser
– Barb Szentpetery
– Barb Szentpetery
– Alison Ungar
Corriedale – 2 Ewe Lambs (pr)
– David Clouser
– Barb Szentpetery
Corriedale – Breeders Young Flock
– David Clouser
– Barb Szentpetery
Corriedale – Flock
– David Clouser
– Barb Szentpetery
Corriedale – Champion Ram
– David Clouser
Corriedale – Reserve Champion
– David Clouser
Corriedale – Champion Ewe
– David Clouser
Corriedale – Reserve Champion Ewe
– David Clouser
Dorset – Yearling Ram
– Barb Szentpetery
Dorset – Ram Lamb
– Russ Johnson
– Barb Szentpetery
– Barb Szentpetery
Dorset – 2 Ram Lambs (pr)
– Barb Szentpetery
Dorset – Yearling Ewe
– Russ Johnson
– Russ Johnson
– Barb Szentpetery
– Barb Szentpetery
Dorset – 2 Yearling Ewes (pr)
– Russ Johnson
– Barb Szentpetery
Dorset – Ewe Lamb
– Barb Szentpetery
– Russ Johnson
– Russ Johnson
– Barb Szentpetery
Dorset – 2 Ewe Lambs (pr)
– Barb Szentpetery
– Russ Johnson
Dorset – Breeders Young Flock
– Barb Szentpetery
– Russ Johnson
Dorset – Flock
– Barb Szentpetery
– Russ Johnson
Dorset – Champion Ram
– Barb Szentpetery
Dorset – Reserve Champion
– Russ Johnson
Dorset – Champion Ewe
– Barb Szentpetery
Dorset – Reserve Champion Ewe
– Russ Johnson
Hampshire – Yearling Ram
– R.E. Franks & Family
– Barb Szentpetery
Hampshire – Ram Lamb
– David Clouser
– David Clouser
– Russ Johnson
– Barb Szentpetery
– Barb Szentpetery
– R.E. Franks & Family
– R.E. Franks & Family
Hampshire – 2 Ram Lambs (pr)
– David Clouser
– Barb Szentpetery
– R.E. Franks & Family
Hampshire – Yearling Ewe
– Barb Szentpetery
– Barb Szentpetery
– Russ Johnson
– Russ Johnson
– R.E. Franks & Family
– R.E. Franks & Family
Hampshire – 2 Yearling Ewes (pr)
– Barb Szentpetery
– Russ Johnson
– R.E. Franks & Family
Hampshire – Ewe Lamb
– Russ Johnson
– Russ Johnson
– Barb Szentpetery
– Barb Szentpetery
– R.E. Franks & Family
– R.E. Franks & Family
Hampshire – 2 Ewe Lambs (pr)
– Russ Johnson
– Barb Szentpetery
– R.E. Franks & Family
Hampshire – Breeders Young Flock
– Barb Szentpetery
– Russ Johnson
– R.E. Franks & Family
Hampshire – Flock
– Barb Szentpetery
– Russ Johnson
– R.E. Franks & Family
Hampshire – Champion Ram
– David Clouser
Hampshire – Reserve Champion
– R.E. Franks & Family
Hampshire – Champion Ewe
– Russ Johnson
Hampshire – Reserve Champion Ewe
– Barb Szentpetery
Merino – Yearling Ram
– Barb Szentpetery
– Barb Szentpetery
Merino – Ram Lamb
– Barb Szentpetery
– Barb Szentpetery
– Alison Ungar
– Alison Ungar
Merino – 2 Ram Lambs (pr)
– Barb Szentpetery
– Alison Ungar
Merino – Yearling Ewe
– Barb Szentpetery
– Barb Szentpetery
– Alison Ungar
– Alison Ungar
Merino – 2 Yearling Ewes (pr)
– Barb Szentpetery
– Alison Ungar
Merino – Ewe Lamb
– Barb Szentpetery
– Barb Szentpetery
Merino – 2 Ewe Lambs (pr)
– Barb Szentpetery
Merino – Breeders Young Flock
– Barb Szentpetery
Merino – Flock
– Barb Szentpetery
Merino – Champion Ram
– Barb Szentpetery
Merino – Reserve Champion
– Barb Szentpetery
Merino – Champion Ewe
– Barb Szentpetery
Merino – Reserve Champion Ewe
– Barb Szentpetery
Oxford – Yearling Ram
– Tuggle Family Sheep Farm
– Barb Szentpetery
Oxford – Ram Lamb
– Barb Szentpetery
– Tuggle Family Sheep Farm
– Barb Szentpetery
– Tuggle Family Sheep Farm
Oxford – 2 Ram Lambs (pr)
– Barb Szentpetery
– Tuggle Family Sheep Farm
Oxford – Yearling Ewe
– Tuggle Family Sheep Farm
– Tuggle Family Sheep Farm
– Barb Szentpetery
– Barb Szentpetery
Oxford – 2 Yearling Ewes (pr)
– Tuggle Family Sheep Farm
– Barb Szentpetery
Oxford – Ewe Lamb
– Barb Szentpetery
– Tuggle Family Sheep Farm
– Barb Szentpetery
– Tuggle Family Sheep Farm
Oxford – 2 Ewe Lambs (pr)
– Barb Szentpetery
– Tuggle Family Sheep Farm
Oxford – Breeders Young Flock
– Tuggle Family Sheep Farm
– Barb Szentpetery
Oxford – Flock
– Tuggle Family Sheep Farm
– Barb Szentpetery
Oxford – Champion Ram
– Tuggle Family Sheep Farm
Oxford – Reserve Champion
– Barb Szentpetery
Oxford – Champion Ewe
– Tuggle Family Sheep Farm
Oxford – Reserve Champion Ewe
– Barb Szentpetery
Rambouillet – Ram Lamb
– Barb Szentpetery
– Barb Szentpetery
Rambouillet – 2 Ram Lambs (pr)
– Barb Szentpetery
Rambouillet – Yearling Ewe
– Barb Szentpetery
– Barb Szentpetery
Shropshire – Yearling Ram
– Candy Lutz
Shropshire – Ram Lamb
– Candy Lutz
– Russ Johnson
– Candy Lutz
Shropshire – 2 Ram Lambs (pr)
– Candy Lutz
Shropshire – Yearling Ewe
– Russ Johnson
– Candy Lutz
– Candy Lutz
– Russ Johnson
Shropshire – 2 Yearling Ewes (pr)
– Russ Johnson
– Candy Lutz
Shropshire – Ewe Lamb
– Russ Johnson
– Candy Lutz
– Russ Johnson
– Candy Lutz
Shropshire – 2 Ewe Lambs (pr)
– Russ Johnson
– Candy Lutz
Shropshire – Breeders Young Flock
– Russ Johnson
– Candy Lutz
Shropshire – Flock
– Candy Lutz
– Russ Johnson
Shropshire – Champion Ram
– Candy Lutz
Shropshire – Reserve Champion
– Candy Lutz
Shropshire – Champion Ewe
– Russ Johnson
Shropshire – Reserve Champion Ewe
– Candy Lutz
Southdown – Yearling Ram
– Barb Szentpetery
– Tuggle Family Sheep Farm
Southdown – Ram Lamb
– Barb Szentpetery
– Barb Szentpetery
Southdown – 2 Ram Lambs (pr)
– Barb Szentpetery
Southdown – Yearling Ewe
– Tuggle Family Sheep Farm
– Tuggle Family Sheep Farm
– Barb Szentpetery
– Barb Szentpetery
Southdown – 2 Yearling Ewes (pr)
– Tuggle Family Sheep Farm
– Barb Szentpetery
Southdown – Ewe Lamb
– Tuggle Family Sheep Farm
– Tuggle Family Sheep Farm
– Barb Szentpetery
– Barb Szentpetery
Southdown – Breeders Young Flock
– Barb Szentpetery
– Tuggle Family Sheep Farm
Southdown – Flock
– Tuggle Family Sheep Farm
– Barb Szentpetery
Southdown – Champion Ram
– Barb Szentpetery
Southdown – Reserve Champion
– Tuggle Family Sheep Farm
Southdown – Champion Ewe
– Tuggle Family Sheep Farm
Southdown – Reserve Champion Ewe
– Tuggle Family Sheep Farm
Suffolk – Yearling Ram
– David Clouser
– R.E. Franks & Family
– David Clouser
Suffolk – Ram Lamb
– David Clouser
– David Clouser
– R.E. Franks & Family
– R.E. Franks & Family
Suffolk – 2 Ram Lambs (pr)
– David Clouser
– R.E. Franks & Family
Suffolk – Yearling Ewe
– David Clouser
– David Clouser
– R.E. Franks & Family
– R.E. Franks & Family
Suffolk – 2 Yearling Ewes (pr)
– David Clouser
– R.E. Franks & Family
Suffolk – Ewe Lamb
– David Clouser
– R.E. Franks & Family
– David Clouser
– R.E. Franks & Family
Suffolk – 2 Ewe Lambs (pr)
– David Clouser
– R.E. Franks & Family
Suffolk – Breeders Young Flock
– David Clouser
– R.E. Franks & Family
Suffolk – Flock
– David Clouser
– R.E. Franks & Family
Suffolk – Champion Ram
– David Clouser
Suffolk – Reserve Champion
– R.E. Franks & Family
Suffolk – Champion Ewe
– David Clouser
Suffolk – Reserve Champion Ewe
– David Clouser
All other Breeds-Meat – Yearling Ram
– Barb Szentpetery
– Candy Lutz
– Barb Szentpetery
All other Breeds-Meat – Ram Lamb
– Candy Lutz
– Candy Lutz
– Barb Szentpetery
– Barb Szentpetery
All other Breeds-Meat – 2 Ram Lambs (pr)
– Candy Lutz
– Barb Szentpetery
All other Breeds-Meat – Yearling Ewe
– Barb Szentpetery
– Candy Lutz
– Barb Szentpetery
– Candy Lutz
All other Breeds-Meat – 2 Yearling Ewes (pr)
– Barb Szentpetery
– Candy Lutz
All other Breeds-Meat – Ewe Lamb
– Candy Lutz
– Barb Szentpetery
– Barb Szentpetery
– Candy Lutz
All other Breeds-Meat – 2 Ewe Lambs (pr)
– Barb Szentpetery
– Candy Lutz
All other Breeds-Meat – Breeders Young Flock
– Barb Szentpetery
– Candy Lutz
All other Breeds-Meat – Flock
– Candy Lutz
– Barb Szentpetery
All other Breeds-Meat – Champion Ram
– Candy Lutz
All other Breeds-Meat – Reserve Champion
– Barb Szentpetery
All other Breeds-Meat – Champion Ewe
– Candy Lutz
All other Breeds-Meat – Reserve Champion Ewe
– Barb Szentpetery
All other Breeds-Wool – Yearling Ram
– Alison Ungar
– Alison Ungar
All other Breeds-Wool – Ram Lamb
– Emily Brown
– Emily Brown
– Alison Ungar
– Alison Ungar
All other Breeds-Wool – 2 Ram Lambs (pr)
– Emily Brown
– Alison Ungar
All other Breeds-Wool – Yearling Ewe
– Alison Ungar
– Alison Ungar
– Emily Brown
– Emily Brown
All other Breeds-Wool – 2 Yearling Ewes (pr)
– Alison Ungar
– Emily Brown
All other Breeds-Wool – Ewe Lamb
– Emily Brown
– Emily Brown
– Alison Ungar
– Alison Ungar
All other Breeds-Wool – 2 Ewe Lambs (pr)
– Emily Brown
– Alison Ungar
All other Breeds-Wool – Breeders Young Flock
– Emily Brown
– Alison Ungar
All other Breeds-Wool – Flock
– Emily Brown
– Alison Ungar
All other Breeds-Wool – Champion Ram
– Emily Brown
All other Breeds-Wool – Reserve Champion
– Alison Ungar
All other Breeds-Wool – Champion Ewe
– Emily Brown
All other Breeds-Wool – Reserve Champion Ewe
– Alison Ungar
Wether Type, Unregistered – Ram Lamb
– Scott Markley
– Scott Markley
– R.E. Franks & Family
– R.E. Franks & Family
Wether Type, Unregistered – 2 Ram Lambs (pr)
– Scott Markley
– R.E. Franks & Family
Wether Type, Unregistered – Yearling Ewe
– R.E. Franks & Family
– R.E. Franks & Family
– Alison Ungar
Wether Type, Unregistered – 2 Yearling Ewes (pr)
– R.E. Franks & Family
Wether Type, Unregistered – Ewe Lamb
– Scott Markley
– Russ Johnson
– Scott Markley
– Russ Johnson
– R.E. Franks & Family
– R.E. Franks & Family
Wether Type, Unregistered – 2 Ewe Lambs (pr)
– Scott Markley
– Russ Johnson
– R.E. Franks & Family
Wether Type, Unregistered – Breeders Young Flock
– R.E. Franks & Family
Wether Type, Unregistered – Flock
– R.E. Franks & Family
Supremes – Supreme Champ Ram
– David Clouser
Supremes – Supreme champ Ewe
– David Clouser
Wool Show – Merino
– Barb Szentpetery
– David Clouser
– Barb Szentpetery
Wool Show – Cheviot
– Alison Ungar
– Alison Ungar
– Barb Szentpetery
– David Clouser
Wool Show – Shropshire
– Barb Szentpetery
– David Clouser
Wool Show – Southdown
– Barb Szentpetery
– David Clouser
Wool Show – Corriedale
– David Clouser
– Barb Szentpetery
Wool Show – Hampshire
– Barb Szentpetery
– David Clouser
Wool Show – Suffolk
– Barb Szentpetery
– David Clouser
Wool Show – Dorset
– Barb Szentpetery
– David Clouser
Wool Show – Montadale
– Barb Szentpetery
– David Clouser
– Candy Lutz
– Candy Lutz
Wool Show – Oxford
– Barb Szentpetery
– David Clouser
Wool Show – Rambouillet
– Barb Szentpetery
– David Clouser
– Barb Szentpetery
Wool Show – Columbia
– Barb Szentpetery
– David Clouser
Wool Show – White AOB
– David Clouser
– Barb Szentpetery
Wool Show – Black-natural colored fleece
– Barb Szentpetery
– Barb Szentpetery
– Alison Ungar
– Alison Ungar
– David Clouser
Wool Show – Champion Fleece
– Barb Szentpetery
Market Lamb – Purebred Suffolk or Hampshire Tickets plus $10 per Head
– Boyert Farm
– Boyert Farm
Market Lamb – All Crossbreed Lambs Entry Fee: Tickets plus $10 per head
– Boyert Farm
– Brandy Meers
Market Lamb – Champion Market Lamb
– Boyert Farm
– Boyert Farm
– Boyert Farm

Dairy Goats

French Alpine – Milking Yearling, 1 and under
– Elizabeth Maylish
– Ray A Davenport
French Alpine – Does in Milk, 2 and under 3
– Elizabeth Maylish
– Tammy Fink
– Tammy Fink
– Elizabeth Maylish
– Tammy Fink
– Bruce A Franks
French Alpine – Does in milk, 3 and under 5
– Tammy Fink
– Elizabeth Maylish
– Bruce A Franks
– Tammy Fink
– Tammy Fink
– Caci-Lane Lewandowski
– Elizabeth Maylish
– Ray A Davenport
French Alpine – Does in milk, 5 and older
– Elizabeth Maylish
– Tammy Fink
– Caci-Lane Lewandowski
French Alpine – Senior Champ
– Elizabeth Maylish
French Alpine – Reserve Sr. Champ
– Tammy Fink
French Alpine – Champion Challenge
– Elizabeth Maylish
French Alpine – Best Udder
– Elizabeth Maylish
– Elizabeth Maylish
– Tammy Fink
– Tammy Fink
– Bruce A Franks
– Caci-Lane Lewandowski
French Alpine – Dam & Daughter
– Tammy Fink
– Bruce A Franks
– Caci-Lane Lewandowski
French Alpine – Dairy Herd
– Elizabeth Maylish
– Tammy Fink
French Alpine – Sr. Get of Sire
– Elizabeth Maylish
French Alpine – Jr. Kids
– Elizabeth Maylish
– Elizabeth Maylish
– Ray A Davenport
– Tammy Fink
– William R Davenport
– Tammy Fink
– Tammy Fink
– Ray A Davenport
French Alpine – Intermediate Kids
– Elizabeth Maylish
– Tammy Fink
– Elizabeth Maylish
– Tammy Fink
French Alpine – Sr. Kids
– Elizabeth Maylish
– Bruce A Franks
– Elizabeth Maylish
– Caci-Lane Lewandowski
French Alpine – Dry Yearling
– Elizabeth Maylish
– Tammy Fink
– William R Davenport
– Ray A Davenport
– William R Davenport
French Alpine – Jr. Champion
– Elizabeth Maylish
French Alpine – Reserve Jr. Champ
– Elizabeth Maylish
French Alpine – Jr. Get of Sire
– Tammy Fink
– Elizabeth Maylish
– Elizabeth Maylish
French Alpine – Jr. Produce of Dam
– Elizabeth Maylish
– Caci-Lane Lewandowski
– Elizabeth Maylish
Nubian – Milking Yearling, 1 and under
– Deborah Gerner
– Janet Stohlman
Nubian – Does in Milk, 2 and under 3
– Janet Stohlman
– Deborah Gerner
– Leslie A Close
– Darby Sandor
– Catherine Ols
– Leslie A Close
Nubian – Does in milk, 3 and under 5
– Leslie A Close
– Janet Stohlman
– Leslie A Close
– Catherine Ols
Nubian – Does in milk, 5 and older
– Leslie A Close
– Deborah Gerner
– Leslie A Close
– Mike Close
– Mike Close
Nubian – Senior Champ
– Janet Stohlman
Nubian – Reserve Sr. Champ
– Deborah Gerner
Nubian – Champion Challenge
– Deborah Gerner
Nubian – Best Udder
– Deborah Gerner
– Janet Stohlman
– Leslie A Close
– Leslie A Close
– Leslie A Close
– Darby Sandor
Nubian – Dairy Herd
– Deborah Gerner
– Leslie A Close
– Janet Stohlman
– Leslie A Close
Nubian – Sr. Get of Sire
– Leslie A Close
– Mike Close
Nubian – Jr. Kids
– Janet Stohlman
– Catherine Ols
– Janet Stohlman
– Leslie A Close
– Mike Close
– Leslie A Close
Nubian – Intermediat Kids
– Deborah Gerner
– Deborah Gerner
– Janet Stohlman
– Darby Sandor
– Leslie A Close
– Leslie A Close
Nubian – Sr. Kids
– Pat Cornell
– Leslie A Close
– Mike Close
Nubian – Dry Yearling
– Deborah Gerner
– Catherine Ols
– Janet Stohlman
– Mike Close
– Mike Close
– Leslie A Close
– Leslie A Close
Nubian – Jr. Champion
– Deborah Gerner
Nubian – Reserve Jr. Champ
– Janet Stohlman
Nubian – Jr. Get of Sire
– Janet Stohlman
– Janet Stohlman
– Leslie A Close
Nubian – Jr. Produce of Dam
– Leslie A Close
– Mike Close
– Leslie A Close
Lamancha – Milking Yearling, 1 and under
– Christine Malnar
– Elizabeth Maylish
– Elizabeth Maylish
– Bruce A Franks
Lamancha – Does in Milk, 2 and under 3
– Elizabeth Maylish
– Elizabeth Maylish
– Elizabeth Maylish
– Christine Malnar
– Christine Malnar
– Christine Malnar
Lamancha – Does in milk, 3 and under 5
– Christine Malnar
– Elizabeth Maylish
– Christine Malnar
– Anna Farnsworth
– Tammy Fink
– Bruce A Franks
– Bruce A Franks
– Lily Blower
Lamancha – Does in milk, 5 and older
– Elizabeth Maylish
Lamancha – Senior Champ
– Elizabeth Maylish
Lamancha – Reserve Sr. Champ
– Elizabeth Maylish
Lamancha – Champion Challenge
– Elizabeth Maylish
Lamancha – Best Udder
– Elizabeth Maylish
– Elizabeth Maylish
– Christine Malnar
– Christine Malnar
– Bruce A Franks
– Christine Malnar
– Bruce A Franks
– Tammy Fink
Lamancha – Dam & Daughter
– Elizabeth Maylish
– Christine Malnar
– Elizabeth Maylish
– Bruce A Franks
Lamancha – Dairy Herd
– Elizabeth Maylish
– Elizabeth Maylish
– Christine Malnar
Lamancha – Sr. Get of Sire
– Christine Malnar
– Elizabeth Maylish
– Bruce A Franks
Lamancha – Jr. Kids
– Christine Malnar
– Bruce A Franks
– Elizabeth Maylish
– Christine Malnar
– Bruce A Franks
– Elizabeth Maylish
– Bruce A Franks
– Christine Malnar
Lamancha – Intermediate Kids
– Elizabeth Maylish
– Christine Malnar
– Christine Malnar
Lamancha – Sr. Kids
– Christine Malnar
– Christine Malnar
– Elizabeth Maylish
– Tammy Fink
– Elizabeth Maylish
– Christine Malnar
– Christine Malnar
Lamancha – Dry Yearling
– Elizabeth Maylish
– Christine Malnar
– Bruce A Franks
– Christine Malnar
– Christine Malnar
– Elizabeth Maylish
– Bruce A Franks
Lamancha – Jr. Champion
– Elizabeth Maylish
Lamancha – Reserve Jr. Champ
– Christine Malnar
Lamancha – Jr. Get of Sire
– Christine Malnar
– Elizabeth Maylish
– Christine Malnar
– Bruce A Franks
Lamancha – Jr. Produce of Dam
– Elizabeth Maylish
– Bruce A Franks
– Christine Malnar
– Elizabeth Maylish
Toggenburg – Does in Milk, 2 and under 3
– Christine Malnar
– Pat Cornell
Toggenburg – Does in milk, 3 and under 5
– Colton Farnsworth
– Christine Malnar
– Pat Cornell
– Pat Cornell
– Pat Cornell
Toggenburg – Does in milk, 5 and older
– Pat Cornell
– Pat Cornell
– Pat Cornell
Toggenburg – Senior Champ
– Colton Farnsworth
Toggenburg – Reserve Sr. Champ
– Christine Malnar
Toggenburg – Best Udder
– Christine Malnar
– Christine Malnar
– Pat Cornell
– Pat Cornell
– Pat Cornell
Toggenburg – Dam & Daughter
– Pat Cornell
– Pat Cornell
– Pat Cornell
Toggenburg – Dairy Herd
– Pat Cornell
Toggenburg – Sr. Get of Sire
– Pat Cornell
– Pat Cornell
Toggenburg – Jr. Kids
– Pat Cornell
– Pat Cornell
– Pat Cornell
Toggenburg – Dry Yearling
– Pat Cornell
– Pat Cornell
Toggenburg – Jr. Champion
– Pat Cornell
Toggenburg – Reserve Jr. Champ
– Pat Cornell
Toggenburg – Jr. Get of Sire
– Pat Cornell
Toggenburg – Jr. Produce of Dam
– Pat Cornell
Recorded Breeds – Milking Yearling, 1 and under
– Elizabeth Maylish
– Elizabeth Maylish
– Elizabeth Maylish
– Pat Cornell
Recorded Breeds – Does in Milk, 2 and under 3
– Caci-Lane Lewandowski
– Mike Close
– William R Davenport
– Leslie A Close
Recorded Breeds – Does in milk, 3 and under 5
– Christine Malnar
– Bruce A Franks
– Tammy Fink
– Leslie A Close
– Leslie A Close
– Mike Close
– William R Davenport
– Pat Cornell
Recorded Breeds – Does in milk, 5 & older
– Leslie A Close
– William R Davenport
– William R Davenport
– Mike Close
Recorded Breeds – Senior Champ
– Elizabeth Maylish
Recorded Breeds – Reserve Sr. Champ
– Caci-Lane Lewandowski
Recorded Breeds – Champion Challenge
– Elizabeth Maylish
Recorded Breeds – Best Udder
– Elizabeth Maylish
– Elizabeth Maylish
– Caci-Lane Lewandowski
– Christine Malnar
– Tammy Fink
– Leslie A Close
Recorded Breeds – Dam & Daughter
– William R Davenport
– Leslie A Close
– Leslie A Close
Recorded Breeds – Dairy Herd
– Mike Close
– Leslie A Close
– William R Davenport
Recorded Breeds – Sr. Get of Sire
– Leslie A Close
Recorded Breeds – Jr. Kids
– William R Davenport
– Caci-Lane Lewandowski
– Leslie A Close
– William R Davenport
– Leslie A Close
– Mike Close
– Mike Close
– Pat Cornell
Recorded Breeds – Intermediate Kids
– Elizabeth Maylish
– Bruce A Franks
– William R Davenport
Recorded Breeds – Sr. Kids
– Elizabeth Maylish
– Mike Close
– Mike Close
Recorded Breeds – Dry Yearling
– Tom Rucker
– Pat Cornell
– Christine Malnar
– Leslie A Close
– Leslie A Close
Recorded Breeds – Jr. Champion
– Elizabeth Maylish
Recorded Breeds – Reserve Jr. Champ
– William R Davenport
Recorded Breeds – Jr. Get of Sire
– Leslie A Close
– Mike Close
– Leslie A Close
Recorded Breeds – Jr. Produce of Dam
– Mike Close
– Leslie A Close
– Mike Close
– Leslie A Close
All Other Breeds – Milking Yearling, 1 and under
– Tom Rucker
All Other Breeds – Does in Milk, 2 and under 3
– Tom Rucker
– Eric Rucker
– Eric Rucker
– Cindy Dahl
– Mary Doerge
All Other Breeds – Does in milk, 3 and under 5
– Tom Rucker
– Tom Rucker
– Christine Malnar
– Christine Malnar
– Cindy Dahl
– Christine Malnar
All Other Breeds – Does in milk, 5 and older
– Eric Rucker
– Tom Rucker
– Eric Rucker
– Christine Malnar
All Other Breeds – Senior Champ
– Tom Rucker
All Other Breeds – Reserve Sr. Champ
– Tom Rucker
All Other Breeds – Champion Challenge
– Tom Rucker
All Other Breeds – Best Udder
– Tom Rucker
– Tom Rucker
– Christine Malnar
– Cindy Dahl
– Cindy Dahl
– Mary Doerge
All Other Breeds – Dam & Daughter
– Tom Rucker
– Tom Rucker
– Christine Malnar
All Other Breeds – Dairy Herd
– Tom Rucker
– Eric Rucker
– Christine Malnar
All Other Breeds – Sr. Get of Sire
– Eric Rucker
– Tom Rucker
All Other Breeds – Jr. Kids
– Tom Rucker
– Cindy Dahl
– Eric Rucker
– Mary Doerge
– Christine Malnar
– Tom Rucker
All Other Breeds – Intermediate Kids
– Tom Rucker
– Cindy Dahl
– Tom Rucker
All Other Breeds – Sr. Kids
– Tom Rucker
– Cindy Dahl
– Tom Rucker
All Other Breeds – Dry Yearling
– Tom Rucker
– Tom Rucker
– Christine Malnar
– Christine Malnar
– Eric Rucker
– Christine Malnar
– Cindy Dahl
– Cindy Dahl
All Other Breeds – Jr. Champion
– Tom Rucker
All Other Breeds – Reserve Jr. Champ
– Tom Rucker
All Other Breeds – Jr. Get of Sire
– Christine Malnar
– Cindy Dahl
All Other Breeds – Jr. Produce of Dam
– Tom Rucker
– Christine Malnar

Agriculture Products

Sr. Class Hay Show – Alfalfa-1st Cut
– Bill Simmons
Sr. Class Hay Show – Alfalfa-2nd or 3rd cut
– Bill Simmons
– Alan Siedel
– Brian Farnsworth
– Kyle Long
Sr. Class Hay Show – Clover-1st cut
– Martin Weigel
Sr. Class Hay Show – Mixed-1st cut
– Doug Kreider
– Jim Walther
– Shawn Pawlowski
– Janet Stohlman
Sr. Class Hay Show – Mixed-2nd or 3rd cut
– Martin Weigel
– John Watford
– Ehrman Farms
– Jim Walther
Sr. Class Hay Show – Grass-1st cut
– Jim Walther
– William Bihn
– Kim Madonna Bowen
Sr. Class Hay Show – Grass-2nd or 3rd cut
– Mrs. Henslee
– Jim Walther
– Mike Garrison
– Ehrman Farms
Sr. Class Hay Show – Haylage-Corn silage
– Kyle Long
– Mike Garrison
– Tom Indoe
Sr. Class Hay Show – Haylage-Grass/Legume silage
– Kyle Long
– Doug Kreider
– Mike Garrison
– Darren Newcomer
Sr. Class Hay Show – Haylage-Baleage
– Tom Indoe
Sr. Class Hay Show – Best of Show – Hay Sr. Division
– David B Krymowski
Jr. Class Hay Show – Alfalfa-2nd or 3rd cut
– Tom Siedel
Jr. Class Hay Show – Mixed-1st cut
– Ethan Bihn
– Sarah Bihn
Jr. Class Hay Show – Grass-1st cut
– Sarah Bihn
– Ethan Bihn
Jr. Class Hay Show – Grass-2nd or 3rd cut
– Ellen Corinn Henslee
– Michael Garrison Jr
Jr. Class Hay Show – Best of Show – Hay – Jr. Divisi
– Tom Siedel
Corn – Any yellow variety
– Arlene Baker
– Ken Rupp
– Bill Simmons
– Martin Weigel
Corn – Any variety yellow shelled
– Arlene Baker
– Martin Weigel
– Matt Garrison
– William Bihn
Soybeans – Any variety soybeans
– Martin Weigel
– Arlene Baker
Wheat – Any variety wheat
– Bill Simmons
– Martin Weigel
– Matt Garrison
– William Bihn
Vegetables – 12 Green Bush Beans
– Vickie Columbus
– Joyce Simon
– Brenda Goodwin
– Angie Reese
Vegetables – 12 Green Pole Beans
– Don Simmons
– Angie Reese
– James Lewandowski
Vegetables – 12 Purple Bush Beans
– Vickie Columbus
– Walter Reese
– Angie Reese
– Ray Lukach
Vegetables – 12 Yellow Bush Beans
– Angie Reese
– Walter Reese
– Vickie Columbus
– James Lewandowski
Vegetables – 6 Garden Peas
– Sharon Dull
– Ralph Dull
– James Lewandowski
Vegetables – 3 Garden Beets
– Gerry Stormer
– Ralph Dull
– Sharon Dull
– Debbie Leonard
Vegetables – 1 Broccoli
– Sharon Dull
– Ralph Dull
– Vickie Columbus
– James Lewandowski
Vegetables – 1 Cauliflower
– James Lewandowski
Vegetables – 1 Head of Cabbage
– Ralph Dull
– Sharon Dull
– Jeff Gadel
– Joyce Simon
Vegetables – 6 Carrots
– Don Simmons
– Kristy Handlin
– Julie Kall
– Foster Farms
Vegetables – 1 Celery (in water)
– Angie Reese
Vegetables – 3 Ears of Bicolor Corn
– Sharon Dull
– Ralph Dull
– Don Simmons
Vegetables – 3 Ears Yellow Corn
– Sharon Dull
– Ralph Dull
– John Benson
Vegetables – 3 Ears White Corn
– Don Simmons
– Sharon Dull
– Ralph Dull
Vegetables – 3 Ears Indian Corn
– R Sue Ehrman
– Marilyn Grigger
– Don Simmons
Vegetables – 3 Burpless Cucumbers
– Clare Bronco
– Mary Michael Lyon
– Carolyn Chism
– Ralph Dull
Vegetables – 3 Cucumbers
– James Lewandowski
– Lori States
– Carolyn Chism
– Jeff Gadel
Vegetables – 3 Dill Pickles
– Gerry Stormer
– Joyce Simon
– Sharon Dull
– Vickie Columbus
Vegetables – 6 Pickles
– Gerry Stormer
– Ralph Dull
– Sharon Dull
– Angie Reese
Vegetables – 1 Eggplant
– Ralph Dull
– Sharon Dull
– James Lewandowski
– Sharon Schuster
Vegetables – 3 Heads of Garlic
– R Sue Ehrman
– Robert Armbruster
– Jeanne Ambruster
– Foster Farms
Vegetables – 3 Kohlrabi
– Ralph Dull
– Sharon Dull
– Marilyn Grigger
Vegetables – 1 Show of Lettuce (in water)
– Foster Farms
– Sharon Dull
– Don Simmons
– Lori States
Vegetables – 1 Muskmelon
– Joyce Simon
– Ralph Dull
– Sharon Dull
– James Lewandowski
Vegetables – 1 Watermelon
– Ralph Dull
– Sharon Dull
– John Benson
Vegetables – 3 Bermuda Onions
– Sharon Dull
– Patricia A Hudak
Vegetables – 3 Sweet Onions
– Ralph Dull
– Sharon Dull
– Joyce Simon
– Don Simmons
Vegetables – 3 Green Onions
– Gerry Stormer
– Doretta Bilbrey
– Vickie Columbus
– Sharon Dull
Vegetables – 3 Spanish Onions
– Sharon Dull
– Ralph Dull
– Patricia A Hudak
– David B Krymowski
Vegetables – Show of Onions
– Ralph Dull
– Sharon Dull
– Don Simmons
Vegetables – Display of Parsley
– Marilyn Grigger
– Paula Kasmin
– Don Simmons
– Mary Michael Lyon
Vegetables – 6 Red Potatoes
– Ralph Dull
– Sharon Dull
– Maureen Hudak
– Don Simmons
Vegetables – 6 White Potatoes
– Don Simmons
– R Sue Ehrman
– Ralph Dull
– Julie Kall
Vegetables – 3 Sweet Potatoes
– Ralph Dull
– Sharon Dull
Vegetables – Show of Veggies
– Don Simmons
– Ralph Dull
– Joyce Simon
– Angie Reese
Vegetables – Best of Show Beans
– Angie Reese
Vegetables – Best of Show Corn
– Sharon Dull
Vegetables – Best of Show Onions
– Gerry Stormer
Vegetables – Best of Show Pickles
– Gerry Stormer
Vegetables – Best of Show 1st Show Veggies
– Ralph Dull
Vegetables – 6 White Eggs
– Faith Stidham
– Pat Cornell
Vegetables – 6 Brown Eggs
– Luke Stidham
– Nicholas Krymowski
– Julianne Stidham
– Sharon Schuster
Vegetables – 6 Novelty Eggs
– Brenda Goodwin
– Leah Stidham
– Pat Cornell
– Fred Dash
Vegetables – 3 Sweet Banana Peppers
– Angie Reese
– Ralph Dull
– Sharon Dull
– Don Simmons
Vegetables – 3 Yellow Block Peppers
– Ralph Dull
– Sharon Dull
– Patricia A Hudak
– Angie Reese
Vegetables – 3 Yellow Long Hot Peppers
– Walter Reese
– Patricia A Hudak
– James Lewandowski
– Ralph Dull
Vegetables – 3 Green Bell Peppers
– Jeff Gadel
– Maureen Hudak
– Sharon Dull
– Ralph Dull
Vegetables – 3 Hot Peppers
– Carolyn Chism
– Lori States
– James Lewandowski
– Larry Dunn
Vegetables – 3 Semi-Hot Peppers
– Ralph Dull
– Walter Reese
– Sharon Dull
– Rosemarie Siedel
Vegetables – Show of Peppers
– Ralph Dull
– Sharon Dull
– Rosemarie Siedel
– Marilyn Grigger
Vegetables – 1 Field Pumpkin
– Joyce Simon
– Paula Kasmin
– Brenda Goodwin
Vegetables – 1 Pie Pumpkin
– Joyce Simon
Vegetables – 3 Sticks of Rhubarb
– Patricia A Hudak
– Sharon Dull
– Ralph Dull
– William Bricker
Vegetables – 1 Bunch of Swiss Chard
– Angie Reese
Vegetables – 6 Cherry Tomatoes
– Carolyn Chism
– Donna Lukach
– Ray Lukach
– Joyce Simon
Vegetables – 6 Grape Red Tomatoes
– Don Simmons
– Sharon Dull
– Brenda Goodwin
– Angie Reese
Vegetables – 6 Grape Yellow Tomatoes
– Patricia A Hudak
– Vickie Columbus
Vegetables – 3 Green Slicer Tomatoes
– Lori States
– Ray Lukach
– Donna Lukach
– Walter Reese
Vegetables – 3 Red Slicer Tomatoes
– Angie Reese
– Ray Lukach
– Carole Lintner
– Sharon Dull
Vegetables – 3 Yellow Tomatoes
– Linda Jacobs
– Sharon Dull
Vegetables – 3 Paste Tomatoes
– Angie Reese
– Ralph Dull
– Brenda Goodwin
– Donna Lukach
Vegetables – Show of Ripe Tomatoes
– Maureen Hudak
– Sharon Dull
– Ralph Dull
– David B Krymowski
Vegetables – Show of Green Tomatoes
– Maureen Hudak
– Don Simmons
– Pat Cornell
– Joyce Simon
Vegetables – 1 Buttercup Squash
– Joyce Simon
– Don Simmons
Vegetables – 1 Butternut Squash
– Ralph Dull
– James Lewandowski
– Sharon Dull
– Don Simmons
Vegetables – 1 Crookneck Squash
– Joyce Simon
– Marilyn Grigger
– James Lewandowski
– Don Simmons
Vegetables – 1 Acorn Squash
– Joyce Simon
– Sharon Dull
– Ralph Dull
– James Lewandowski
Vegetables – 1 Spaghetti Squash
– Ralph Dull
– Sharon Dull
– Paula Kasmin
– Lori States
Vegetables – 1 Straight Neck Squash
– Ralph Dull
– Sharon Dull
– Joyce Simon
– Ray Lukach
Vegetables – 1 Zucchini Squash-Baking
– Bob Kall
– Julie Kall
– Don Simmons
– Donna Lukach
Vegetables – 1 Zucchini Squash-Frying
– Paula Kasmin
– Sharon Dull
– Ralph Dull
– Marilyn Grigger
Vegetables – 1 Zucchini Squash-Jumbo
– Carole Lintner
– Jeff Gadel
– Patricia A Hudak
– Angie Reese
Vegetables – Show of Veggies
– Don Simmons
– Joyce Simon
– Patricia A Hudak
Vegetables – Best of Show Peppers
– Ralph Dull
Vegetables – Best of Show Tomatoes
– Carolyn Chism
Vegetables – Best Of Show Squash
– Ralph Dull
Vegetables – Best Of Show 2nd Show Veggies
– Carole Lintner
Jr. Class Vegetables – 3 Green Tomatoes
– Ben Prochaska
– Madison Ross
– Casey Columbus
– Isaac Wiita
Jr. Class Vegetables – 3 Red Tomatoes
– David Krymowski
– Tony Kall
– Victoria Schuster
– Caleb Parker
Jr. Class Vegetables – 3 Garden Beets
– Tony Kall
– Foster Farms
Jr. Class Vegetables – 3 Carrots
– Tony Kall
– Foster Farms
– Ethan Briggs
– Whalter Briggs
Jr. Class Vegetables – 3 Green Bell Peppers
– Tony Kall
– Zoe Columbus
– Casey Columbus
– Jessica Chirdon
Jr. Class Vegetables – 3 Spanish Onions
– Foster Farms
– Jessica Chirdon
– Tony Kall
Jr. Class Vegetables – 1 Straight Neck Summer Squash
– Jenna Wiita
– Isaac Wiita
– Zoe Columbus
– Foster Farms
Jr. Class Vegetables – 1 Acorn Squash
– Martin Schuster
– Foster Farms
– David Reese
– Tony Kall
Jr. Class Vegetables – 3 Potatoes
– Jessica Chirdon
– Tony Kall
– Whalter Briggs
– Ethan Briggs
Jr. Class Vegetables – 1 Head Cabbage
– Foster Farms
– Tony Kall
Jr. Class Vegetables – Best of Show 1st Show Jr. Veg
– Jessica Chirdon
Jr. Class Vegetables – 12 Green Beans
– Katie Van Dyke
– Casey Columbus
– Zoe Columbus
Jr. Class Vegetables – 12 Yellow Beans
– Tony Kall
– Zoe Columbus
– Casey Columbus
– David Reese
Jr. Class Vegetables – 1 Zucchini-Frying
– James Rowan
– Hannah Bilbrey
– Zoe Columbus
– Savannah Fortune
Jr. Class Vegetables – 1 Zucchini-Baking
– Zoe Columbus
– Emily Dunn
– James Rowan
– Ethan Briggs
Jr. Class Vegetables – 1 Zucchini-Jumbo
– Jessica Chirdon
– Lydia Wiita
– Josiah Bilbrey
– Tony Kall
Jr. Class Vegetables – 1 Pie Pumpkin
– Tony Kall
– David Reese
Jr. Class Vegetables – 3 Ears Sweet Corn w/ husk
– Ethan Briggs
– Whalter Briggs
– Tony Kall
– Caleb Parker
Jr. Class Vegetables – Best of Show 2nd Show Jr. Veg
– Ethan Briggs
Largest and Oddest Items Grown – Tallest Stalk of Sweet Corn
– Julie Kall
– David Reese
– Ethan Briggs
Largest and Oddest Items Grown – Largest Sunflower Head
– Ralph Dull
– Sharon Dull
Largest and Oddest Items Grown – Tallest Sunflower Stalk
– Patricia A Hudak
– Sharon Dull
– Brenda Goodwin
– Ralph Dull
Largest and Oddest Items Grown – Largest Cabbage (weight)
– Sharon Dull
– Ralph Dull
Largest and Oddest Items Grown – Largest Pumpkin (weight)
– David Reese
Largest and Oddest Items Grown – Largest Squash (weight)
– Joyce Simon
– Don Simmons
– Sharon Dull
Largest and Oddest Items Grown – Largest Tomato (Weight)
– Ralph Dull
– Sharon Dull
– Jenna Wiita
– Don Simmons
Largest and Oddest Items Grown – Largest Potato
– Don Simmons
– Sharon Dull
– Ralph Dull
Largest and Oddest Items Grown – Freak of Nature (your choice)
– Walter Reese
– David Reese
– Julie Kall
– Sharon Dull
Dress Up Your Vegetable – Open Class Veg.-Sunday
– Brenda Goodwin
– Lisa Beck
– Vickie Columbus
– Marilyn Grigger
Dress Up Your Vegetable – Jr. Class Veg.-Thursday
– David Reese
– Casey Columbus
– James Rowan
– Hannah Bilbrey
Scarecrow Contest – Open Class Scarecrow
– Marilyn Grigger
– Medina County Bd of DD
– Kelly Straub
Scarecrow Contest – Jr. Class Scarecrow
– David Reese
– Emma Rowan
– Fumiya Tachiki
– Gregory Karwowski
Recycling Contest – 5th Grade
– Cami VanNewkirk
– Nick Neumann
Recycling Contest – 6th Grade
– Logan Willis
– Ryan VanNewkirk
– Vanessa Eicher
– Zachary Dayton
– Alli Kemski
– Chase Demeter
Recycling Contest – 7th Grade
– Emily Massie
– Paul Dulena
Bees, Apiary or Baked Goods – Extracted Honey, white
– Joseph Fugate
– Judy Hazard
– Bob Mattingly
Bees, Apiary or Baked Goods – Extracted Hone – light amber
– Julie Kall
– Judy Hazard
– Les Merrill
Bees, Apiary or Baked Goods – Amber Extracted Honey – dark
– Julie Kall
– Joseph Fugate
– Richard Sprague
Bees, Apiary or Baked Goods – Extracting Frames
– Eric Schmiedlin
– Russell Riopelle
Bees, Apiary or Baked Goods – Molded Beeswax Figure
– Russell Riopelle
Bees, Apiary or Baked Goods – Beeswax Figurine (no mold)
– Russell Riopelle
Bees, Apiary or Baked Goods – Candles, Molded
– Russell Riopelle
Bees, Apiary or Baked Goods – Candles, Dipped
– Russell Riopelle
Bees, Apiary or Baked Goods – Beeswax, 5 lb. minimum
– Judy Hazard
– Russell Riopelle
– Eric Schmiedlin
Bees, Apiary or Baked Goods – Best of Show – Bee Products
– Joseph Fugate
Bees, Apiary or Baked Goods – Honey Cookies
– Judy Hazard
– Annette Rowan
– Jeanine Mcclure
Bees, Apiary or Baked Goods – Honey Cake
– Connie Adams
– Vickie Columbus
– Judy Hazard
Bees, Apiary or Baked Goods – Honey Yeast Bread
– Connie Adams
– Judy Hazard
– Maureen Hudak
Bees, Apiary or Baked Goods – Best of Show Honey Baked Goods
– Connie Adams

Flowers

Specimens, 1st Show – Ageratum
– Joyce Simon
– Arlene Baker
– Karen Baker
Specimens, 1st Show – Aster
– Suzanna Rogers
Specimens, 1st Show – Begonia
– Suzanna Rogers
Specimens, 1st Show – Calendula
– Arlene Baker
– Linda Jacobs
– Angie Reese
Specimens, 1st Show – Celosia
– Arlene Baker
– Karen Baker
– Lisa Beck
Specimens, 1st Show – Cleome
– Chris Foran
– Wanda Vegel
– Angie Reese
Specimens, 1st Show – Cosmos
– Karen Baker
– Joyce Simon
– Angie Reese
Specimens, 1st Show – Dahlia, dinnerplate, 1 stem
– Annabelle Mast
– William Bricker
– Bryan Thombs
Specimens, 1st Show – Dahlia, ball, 1 specality,
– Carol Durgan
– William Bricker
– Angie Reese
Specimens, 1st Show – Day Lilies, Hemerocallis
– Sarah Ishler
– Suzanna Rogers
– Kathy Hamlett
Specimens, 1st Show – Geranium
– Joyce Simon
– Edith Simmons
– Laura Mueller
Specimens, 1st Show – Gladiola, 1 variety any color
– William Bricker
– Sarah Ishler
– Bryan Thombs
Specimens, 1st Show – Hosta
– William Bricker
– Bryan Thombs
– Denise R Douglas
Specimens, 1st Show – Lilies, tiger
– William Bricker
Specimens, 1st Show – Lilies, Hybrid
– Edith Simmons
– Suzanna Rogers
Specimens, 1st Show – Marigold
– Joyce Simon
– Annette Rowan
– Laura Mueller
Specimens, 1st Show – Petunia, single
– Renee Case
– Karen Baker
– Joyce Simon
Specimens, 1st Show – Petunia, double
– Mary Ann Ferguson
– William Bricker
– Joyce Simon
Specimens, 1st Show – Rose, Hubrid
– Kim Pettay
Specimens, 1st Show – Salvia
– Joyce Simon
– William Bricker
– Colleen Rusnak
Specimens, 1st Show – Scabiosia
– Joyce Simon
Specimens, 1st Show – Snapdragon
– Joyce Simon
– Arlene Baker
Specimens, 1st Show – Sunflower
– Joyce Simon
– William Bricker
– Nancy Holt
Specimens, 1st Show – Verbena
– Laura Mueller
– Arlene Baker
– Annette Rowan
Specimens, 1st Show – Zinnia
– Laura Hugebeck
– Joyce Simon
– Nancy Holt
Specimens, 1st Show – Any other annual
– Angie Reese
– Joyce Simon
– Sarah Ishler
Specimens, 1st Show – any other perennial
– Wanda Vegel
– Lisa Beck
– Angie Reese
Specimens, 1st Show – Any other bulb
– Angie Reese
– Bryan Thombs
Fresh Herbs, 1st Show – Basil
– Mary Ann Ferguson
– Angie Reese
Fresh Herbs, 1st Show – Dill
– Nancy Holt
– Joyce Simon
Fresh Herbs, 1st Show – Lemon Balm
– Doretta Bilbrey
– Bryan Thombs
Fresh Herbs, 1st Show – Monardo
– Susan Stearns
– Mary Michael Lyon
Fresh Herbs, 1st Show – Scented Geranium
– Denise R Douglas
– Laura Mueller
Fresh Herbs, 1st Show – Tansy
– Denise R Douglas
– Brenda Goodwin
Fresh Herbs, 1st Show – Any other
– Lisa Beck
– Susan Stearns
– Bryan Thombs
Fresh Herbs, 1st Show – Best of Show
– Susan Stearns
Fresh Arrangements, 1st Show – Soda Fountain
– Bryan Thombs
– Gerry Stormer
– Kim Pettay
Fresh Arrangements, 1st Show – Ohio State “Buckeyes”
– Mary Tucker
– Shelli Morton
– Bryan Thombs
Fresh Arrangements, 1st Show – Flowers in a Basket
– Bryan Thombs
– Denise R Douglas
– Gerry Stormer
Fresh Arrangements, 1st Show – Best of Show
– Bryan Thombs
Silk Arrangements, 1st Show – Silver Anniversary
– Bryan Thombs
– Joyce Simon
Silk Arrangements, 1st Show – Flowers in a Sprinkling can
– Amanda McGee
– Carole Lintner
– Bryan Thombs
Silk Arrangements, 1st Show – Sweet 16
– Bryan Thombs
– Gerry Stormer
Silk Arrangements, 1st Show – Best of Show
– Amanda McGee
Dried Herbs, 1st Show – Mint
– Lisa Beck
– Arlene Baker
– Joyce Simon
Dried Herbs, 1st Show – Sage
– Gerry Stormer
– Wanda Vegel
Dried Herbs, 1st Show – Rosemary
– Laura Mueller
– Lisa Beck
Dried Herbs, 1st Show – Oregano
– Laura Mueller
– Kim Pettay
Dried Herbs, 1st Show – Lavendar
– Wanda Vegel
– Mary Vegel
– Lisa Beck
Dried Herbs, 1st Show – Parsley
– Mary Michael Lyon
– Laura Mueller
Dried Herbs, 1st Show – Any other
– Bryan Thombs
– Angie Reese
– Karen Baker
Dried Herbs, 1st Show – Best of Show
– Bryan Thombs
Potted Plant, 1st Show – African Violet
– Wanda Vegel
– Chris Vargo
– Cynthia Berry
Potted Plant, 1st Show – Miniature Rose
– Linda Jacobs
Potted Plant, 1st Show – Orchid
– Jeanine Mcclure
Potted Plant, 1st Show – Herbs
– Karen Baker
– Arlene Baker
Potted Plant, 1st Show – Any Foliage Plant
– Wanda Vegel
– Linda Jacobs
– Kathy Hamlett
Potted Plant, 1st Show – Any Foliage Hanging Basket
– Kali Henry
– Melanie Hamlett
Potted Plant, 1st Show – Any Blooming Plant
– Wanda Vegel
– William Bricker
Potted Plant, 1st Show – Any Succulent Plant
– Melanie Hamlett
– William Bricker
Potted Plant, 1st Show – Best of Show
– Jeanine Mcclure
Young Adult Spec. 1st Show – Daisy
– James Rowan
– Emily Ishler
Young Adult Spec. 1st Show – Gladiola
– Hannah Bilbrey
Young Adult Spec. 1st Show – Marigold
– David Reese
– Ethan Briggs
– James Rowan
Young Adult Spec. 1st Show – Petunia
– Whalter Briggs
– James Rowan
– Ethan Briggs
Young Adult Spec. 1st Show – Snapdragon
– David Reese
– Whalter Briggs
– Emily Gostlin
Young Adult Spec. 1st Show – Specimen Herb
– Josiah Bilbrey
– Ethan Briggs
– James Rowan
Young Adult Spec. 1st Show – Statice
– Josiah Bilbrey
Young Adult Spec. 1st Show – Sunflower
– Mollie Vanarsdale
– James Rowan
– Whalter Briggs
Young Adult Spec. 1st Show – Zinnia
– James Rowan
– David Reese
– Madison Ross
Young Adult Spec. 1st Show – Any other Annual or Perennial
– Anna Stallard
– Hannah Bilbrey
– David Reese
Young Adult Spec. 1st Show – Best of Show
– Anna Stallard
Young Adult, Potted, 1st Show – Foliage Plant
– Isabeau Mahn
Wall Decorations, 1st Show – Wreath
– Gerry Stormer
– Annette Rowan
Wall Decorations, 1st Show – Straw Hat
– Sue Detwiler
Wall Decorations, 1st Show – Fan
– Bryan Thombs
Wall Decorations, 1st Show – Paintbrush
– Joyce Simon
– Amanda McGee
Wall Decorations, 1st Show – Baseball Cap
– Annette Rowan
– Bryan Thombs
Wall Decorations, 1st Show – Any other wall decoration
– Joyce Simon
– Annette Rowan
Wall Decorations, 1st Show – Best of Show
– Gerry Stormer
Specimens, 2nd show – Ageratum
– Arlene Baker
– Joyce Simon
– Karen Baker
Specimens, 2nd show – Calendula
– Karen Baker
– Joyce Simon
– Arlene Baker
Specimens, 2nd show – Celosia
– Karen Baker
– Arlene Baker
Specimens, 2nd show – Cleome
– Angie Reese
– Arlene Baker
– Karen Baker
Specimens, 2nd show – Cosmos
– Karen Baker
– Arlene Baker
– Linda Jacobs
Specimens, 2nd show – Dahlia , dinner
– Bryan Thombs
– Annabelle Mast
– William Bricker
Specimens, 2nd show – Dahlia, ball
– Angie Reese
– William Bricker
– Bryan Thombs
Specimens, 2nd show – Day Lilies, Hemerocallis
– William Bricker
– Mary Michael Lyon
– Suzanna Rogers
Specimens, 2nd show – Geranium
– Joyce Simon
– Mary Vegel
– Edith Simmons
Specimens, 2nd show – Gladiola
– William Bricker
– Joyce Simon
– Bryan Thombs
Specimens, 2nd show – Hosta
– William Bricker
– Suzanna Rogers
– Renee Case
Specimens, 2nd show – Lilies, hybrid
– Edith Simmons
– William Bricker
Specimens, 2nd show – Marigold
– Joyce Simon
– Brenda Goodwin
– Bryan Thombs
Specimens, 2nd show – Petunia, single
– Renee Case
– Doretta Bilbrey
– William Bricker
Specimens, 2nd show – Petunia, double
– Joyce Simon
– William Bricker
– Renee Case
Specimens, 2nd show – Rose Floribunda
– Angie Reese
Specimens, 2nd show – Rose Hybrid Tea
– Kim Pettay
Specimens, 2nd show – Salvia
– Edith Simmons
– Joyce Simon
– William Bricker
Specimens, 2nd show – Scabiosia
– Joyce Simon
Specimens, 2nd show – Snapdragon
– Karen Baker
– Arlene Baker
– Doretta Bilbrey
Specimens, 2nd show – Sunflower
– Joyce Simon
– William Bricker
Specimens, 2nd show – Verbena
– Edith Simmons
– Karen Baker
– Arlene Baker
Specimens, 2nd show – Zinnia
– Caleb Parker
– Joyce Simon
– Brenda Goodwin
Specimens, 2nd show – Any other annual
– Bryan Thombs
– Angie Reese
– Joyce Simon
Specimens, 2nd show – Any other perennial
– Mary Vegel
– Renee Case
– Linda Jacobs
Specimens, 2nd show – Any other buld
– Bryan Thombs
– Angie Reese
– Mary Vegel
Specimens, 2nd show – Best of Show
– Bryan Thombs
Fresh Herbs, 2nd Show – Mint
– Doretta Bilbrey
– Mary Ann Ferguson
– Kim Pettay
Fresh Herbs, 2nd Show – Sage
– Mary Ann Ferguson
– Edith Simmons
– Wanda Vegel
Fresh Herbs, 2nd Show – Rosemary
– Mary Ann Ferguson
– Chris Foran
Fresh Herbs, 2nd Show – Oregano
– Chris Foran
– Wanda Vegel
– Mary Ann Ferguson
Fresh Herbs, 2nd Show – Lavendar
– Mary Ann Ferguson
– Brenda Goodwin
– Linda Jacobs
Fresh Herbs, 2nd Show – Parsley
– Mary Ann Ferguson
– Edith Simmons
– Angie Reese
Fresh Herbs, 2nd Show – Any other
– Mary Ann Ferguson
– Doretta Bilbrey
– Edith Simmons
Fresh Herbs, 2nd Show – Best of Show
– Mary Ann Ferguson
– Mary Ann Ferguson
Young Adult Spec. 2nd Show – Daisy
– Emily Ishler
– Carlton Jacobs
– Emily Gostlin
Young Adult Spec. 2nd Show – Geranium
– Carlton Jacobs
– Whalter Briggs
Young Adult Spec. 2nd Show – Gladiola
– Emily Gostlin
Young Adult Spec. 2nd Show – Marigold
– Hannah Bilbrey
– Emily Gostlin
– Emily Ishler
Young Adult Spec. 2nd Show – Petunia
– Ethan Briggs
– Seth Handlin
– Whalter Briggs
Young Adult Spec. 2nd Show – Snapdragon
– Josiah Bilbrey
– Ethan Briggs
– Hannah Bilbrey
Young Adult Spec. 2nd Show – Specimen herb
– Josiah Bilbrey
– Emily Gostlin
– Carlton Jacobs
Young Adult Spec. 2nd Show – Statice
– Hannah Bilbrey
– Josiah Bilbrey
Young Adult Spec. 2nd Show – Sunflower
– Ethan Briggs
– Seth Handlin
– Whalter Briggs
Young Adult Spec. 2nd Show – Zinnia
– Seth Handlin
– Whalter Briggs
– David Reese
Young Adult Spec. 2nd Show – Any other annual or perennial
– Ethan Briggs
– Hannah Bilbrey
– David Reese
Young Adult Spec. 2nd Show – Best of Show
– Ethan Briggs
Fresh Arrangements, 2nd show – Silver Anniversary
– Bryan Thombs
– Gerry Stormer
Fresh Arrangements, 2nd show – Flowers in Sparkling can
– Kim Pettay
– Denise R Douglas
– Bryan Thombs
Fresh Arrangements, 2nd show – Sweet 16
– Bryan Thombs
Fresh Arrangements, 2nd show – Best of Show
– Kim Pettay
Silk Arrangements, 2nd show – Soda Fountain
– Bryan Thombs
– Joyce Simon
Silk Arrangements, 2nd show – Ohio State “Buckeyes”
– Joyce Simon
– Gerry Stormer
Silk Arrangements, 2nd show – FLowers in a Basket
– Denise R Douglas
– Joyce Simon
– Bryan Thombs
Silk Arrangements, 2nd show – Best of Show
– Denise R Douglas
Dried Herbs, 2nd Show – Dill
– Mary Vegel
– Wanda Vegel
Dried Herbs, 2nd Show – Lemon Balm
– Bryan Thombs
– Wanda Vegel
Dried Herbs, 2nd Show – Monardo
– Angie Reese
– Mary Michael Lyon
– Wanda Vegel
Dried Herbs, 2nd Show – Any other
– Bryan Thombs
– Karen Baker
Dried Herbs, 2nd Show – Best of Show
– Bryan Thombs

Home-Cooking-Sunday

Amateur Decorated Cakes – Wedding Cake
– Kate Barco
Amateur Decorated Cakes – Creative Decorated Cake
– Kathy Kuhar
– Dawn Yager
– Kali Henry
Amateur Decorated Cakes – Birthday Cake
– Kate Barco
– Marissa Coe
Amateur Decorated Cakes – Jr. /Sr. High Student Decorator
– Sarah Parsons
– Samatha Parsons
– Emily Parsons
Amateur Decorated Cakes – Best of Show (Amateur)
– Sarah Parsons
Cakes – Angel Food
– Agnes Porter
– Janet Gommel
– Cyndi McClintock
Cakes – Chocolate Layer
– Sarah Parsons
– Arlene Higgs
– Patricia Aungst
Cakes – Banana Layer
– Sarah Ishler
Cakes – Vegetable Cake
– Denise Kolesar
– Sarah Parsons
– H. L. Skala
– Korinne Canglia
Cakes – Coffee Cake (no Yeast)
– Susan Stearns
– Denise Kolesar
– Mary Michael Lyon
– Diane Tomon
Cakes – Best of Show Cakes 1st Judging
– Denise Kolesar
Cupcakes – Yellow with Choc. Icing
– Tina Rowan
Cupcakes – Chocolate with White Icing
– Dawn Yager
– Darlene Delarec
Cupcakes – Spice with Icing of Choice
– Sarah Ishler
Cupcakes – Decorated – Any Choice
– Laura Hugebeck
– Kate Barco
– Rachel Firebaugh
– Kathy Kuhar
Muffins – Blueberry
– Barb Potts
– H. L. Skala
– Tina Rowan
– Emily Parsons
Muffins – Banana Nut
– Doretta Bilbrey
– Kim Craigs
– Denise R Douglas
– H. L. Skala
Muffins – Corn Muffins, Plain
– Agnes Porter
– Kate Barco
– Denis Hertelendy
Muffins – Fruit, other than blueberry
– Emily Parsons
– Tina Rowan
– Agnes Porter
– Joyce Simon
Cookies – Rolled, Any kind
– Emily Parsons
– Sarah Ishler
– Mary Michael Lyon
Cookies – Drop with Fruit/Nuts
– Robert Schneider
– Valerie Potts
– Jennifer Mantz
Cookies – Drop
– Edith Simmons
– Nancy Holt
– Patricia Aungst
Cookies – Drop-Peanut Butter
– Vickie Columbus
– Emily Parsons
– Sarah Vargo
– Valerie Potts
Cookies – Drop-Molasses
– Joyce Simon
– Emily Parsons
– Marie Houghtaling
– Cyndi McClintock
Cookies – Cake Mix Based,Bar, Fancy
– Doretta Bilbrey
– Rachel Firebaugh
– Valerie Potts
– Mary Michael Lyon
Cookies – Brownies-Fancy
– Diane Tomon
– Jeanine Mcclure
– Edith Simmons
– Darlene Delarec
Cookies – Brownies, plain, no icing/nuts
– Denis Hertelendy
– Janet Gommel
– Nancy Holt
– Emily Parsons
Cookies – Chocolate Chip
– Emily Parsons
– Bekah Martin
– Elizabeth Porter
– Amanda Delarec
Cookies – Refrigerator
– Robert Schneider
– Jennifer Mantz
– Valerie Potts
– Barb Potts
Cookies – Filled Cookies
– MaryBeth Motrunecs
– Jeanine Mcclure
– Emily Parsons
– Sarah Parsons
Cookies – Snickerdoodle
– Laura Hugebeck
– Viola Roberts
– Robert Schneider
Cookies – Misc w/ recipe
– Beverly Elder
– Vickie Columbus
– Joyce Simon
– Kathy Hamlett
Cookies – Best of Show
– Vickie Columbus
Breads or Rolls with Yeast – White
– Sarah Parsons
– Emily Parsons
– Denise R Douglas
– eleanor M Russ
Breads or Rolls with Yeast – Cinnamon
– Denise R Douglas
Breads or Rolls with Yeast – Whole Wheat
– Denise R Douglas
– Emily Parsons
Breads or Rolls with Yeast – White Machine Bread
– H. L. Skala
– Laura Hugebeck
– Denis Hertelendy
Breads or Rolls with Yeast – Wheat Machine Bread
– Denis Hertelendy
– Emily Parsons
– Laura Hugebeck
Breads or Rolls with Yeast – Other than Above
– H. L. Skala
– Denise R Douglas
– Laura Hugebeck
Breads or Rolls with Yeast – Plain White Rolls
– Denise R Douglas
– Agnes Porter
– Kate Barco
Breads or Rolls with Yeast – Plain Whole Wheat Rolls
– Denise R Douglas
Breads or Rolls with Yeast – Pecan Rolls
– Denise R Douglas
Breads or Rolls with Yeast – Sweet Rolls, other
– Kate Barco
– Marie G McEntire
– Denise R Douglas
Breads or Rolls with Yeast – Other then Above
– Denise R Douglas
– M.J. Wolff
– Nancy Holt
Breads or Rolls with Yeast – Best Of Breads and Rolls
– Kate Barco
Ethnic Breads/Desserts – Ethnic Breads
– Margaret Santelmann
– Terry Tassone
– Maureen Hudak
– Jeanine Mcclure
Ethnic Breads/Desserts – Ethnic Desserts
– Joseph Fugate
Ethnic Breads/Desserts – Best of Show Ethnic Foods
– Margaret Santelmann
Two Crust Pies – Apple
– Edith Simmons
– Lynn Mann
– M.J. Wolff
– Janet Gommel
Two Crust Pies – Peach
– Edith Simmons
– Sarah Parsons
Two Crust Pies – Cherry
– Gerry Stormer
– H. L. Skala
– Edith Simmons
Two Crust Pies – Other (lable it)
– H. L. Skala
– Gerry Stormer
– Dora Kaufman
Two Crust Pies – Blueberry
– Maureen Hudak
– Kathryn Shondrick
– H. L. Skala
Two Crust Pies – Man’s Apple Pie (MBMO)
– Ben Gommel
– M.J. Wolff
– H.L. Skala
Two Crust Pies – Best of Show Pies
– Beverly Elder
Gourmet Gifts In A Jar – Cookies Soups Etc.(Recipe Inc)
– Suzi Kusper
– Anna Drehel
– Erica Voss
– Annette Rowan
Gift Baskets – Sweet’s Basket
– Jeanine Mcclure
Gift Baskets – Movie Basket
– Amanda Cahoon
– Joyce Simon
Gift Baskets – Spa in a Basket
– Joyce Simon
– Mary Michael Lyon
– Carole Lintner
– Jeanine Mcclure
Gift Baskets – Campers Basket
– Cynthia Berry
Gift Baskets – Best of Show Gift Basket
– Joyce Simon
Canned Vegetables – Beets
– Joyce Simon
– Agnes Porter
– Jennifer Mantz
Canned Vegetables – Beans, Green String
– Vickie Columbus
– Jennifer Mantz
– Agnes Porter
Canned Vegetables – Carrots
– Vickie Columbus
Canned Vegetables – Tomatoes
– Agnes Porter
– Rachel Firebaugh
– Margaret Santelmann
Canned Vegetables – Tomato Juice
– Jennifer Mantz
– Joyce Simon
– Agnes Porter
Canned Vegetables – Best Display, 6 Uniform Jars
– Joyce Simon
Pickles – Bread and Butter
– Mrs. Henslee
– Joyce Simon
Pickles – Cucumber, Sweet
– Joyce Simon
– Darlene Delarec
Pickles – Chow Chow
– Joyce Simon
Pickles – Cucumber, Dill
– Mrs. Henslee
– Joyce Simon
– Kayleigh Keller
Pickles – Pickled Beets
– Jennifer Mantz
Pickles – Pickled Vegetables
– Margaret Santelmann
– Rachel Firebaugh
– Doretta Bilbrey
– Beth Lofy
Pickles – Salsa
– Jennifer Mantz
– Carole Lintner
– Kali Henry
Pickles – Best of Display 6 Varieties
– Joyce Simon
Canned Fruits – Applesauce
– Samatha Parsons
– Agnes Porter
Canned Fruits – Canned cherries
– Vickie Columbus
Canned Fruits – Pears
– Joyce Simon
– Jennifer Mantz
Canned Fruits – Any Berry
– Vickie Columbus
Canned Fruits – Other (Label Item)
– Joyce Simon
– Agnes Porter
– MaryBeth Motrunecs
– Jeanine Mcclure
Canned Fruits – Best of Show Canned Goods
– Joyce Simon
Jam – Pear
– Agnes Porter
– M.J. Wolff
Jam – Blackberry
– Holly Tomasheski
– M.J. Wolff
– Vickie Columbus
Jam – Strawberry
– James Aylsworth
– M.J. Wolff
– Agnes Porter
– Linda Hoffman-Joseph
Jam – Blueberry
– Paige Armstrong
– Annette Rowan
– Kathryn Shondrick
Jam – Peach
– James Aylsworth
– Jennifer Mantz
Jam – Red Raspberry
– Linda Hoffman-Joseph
– Jaden Maschack
Jam – Lo-Cal, any
– Debbie Hull
Jam – Butter (any)
– Carole Lintner
Jam – Any combination of Fruits
– Vickie Columbus
– Charlotte Maschack
– Mrs. Henslee
Jam – Strawberry Freezer Jam
– Carole Lintner
– Viola Roberts
Jellies – Grape
– Mrs. Henslee
– MaryBeth Motrunecs
– Cyndi McClintock
Jellies – Black Raspberry
– Holly Tomasheski
– Viola Roberts
Jellies – Red Raspberry
– Jennifer Mantz
Jellies – Elderberry
– Viola Roberts
Jellies – Strawberry
– M.J. Wolff
Jellies – Blackberry
– Holly Tomasheski
Jellies – Any Combination Fruits
– Janel M VanSickle
– Karen Rupert
Jellies – Best of Show Jams & Jellies
– Vickie Columbus
Herb Vinegars – Herb Vinegars
– Jeanine Mcclure
– Vickie Columbus
Maple Syrup – Maple Syrup
– John Gladden
– Tom Indoe
Youth Quick Breads – Teen Div. Any Quick Bread
– Emily Parsons
– Erica Voss
– Michael Canglia
Youth Quick Breads – Jr. Div. Any Quick Bread
– Emily Gostlin
– Josiah Bilbrey
– Seth Spears
Youth Pies “One Crust” – Teen Div. Any Kind
– Veronica Bagley
– Michael Canglia
Youth Pies “One Crust” – Jr. Div. any type
– Abbigail Bagley
Youth Candy – Jr. Div. Any Type
– Emily Gostlin
– Josiah Bilbrey
– James Rowan
– Abbigail Bagley
Youth Candy – Teen Div. Any type
– Zoe Columbus
– Veronica Bagley
– Erica Voss
Best of Show Youth Baking – Best of Show Youth Baking
– Zoe Columbus

Culinary-Thursday

Youth Cupcakes – Jr. Division, Yellow
– Madison Ross
– Hannah Bilbrey
– James Rowan
Youth Cupcakes – Jr. Division Chocolate
– Emily Gostlin
– Maddox Ishler
– Makaela Kuhar
Youth Cupcakes – Teen Division Yellow
– Emily Parsons
Youth Cupcakes – Teen Division Chocolate
– Erica Voss
– Emily Parsons
Youth Cookies – Jr. Div. Peanut Butter Drop
– Sarah Case
– Abbigail Bagley
– Abby McClintock
Youth Cookies – Jr. Div. Bar Fancy
– Emily Gostlin
– Charlie Schwalm
– Emily Schwalm
Youth Cookies – Jr. Div. Oatmeal Drop
– Paige Kusper
– Josiah Bilbrey
– Abbigail Bagley
Youth Cookies – Jr. Div. Brownies, Plain
– Sarah Case
– Abbigail Bagley
– Hannah Bilbrey
– Casey Columbus
Youth Cookies – Teen Div. Peanut Butter Drop
– Erica Voss
– Veronica Bagley
Youth Cookies – Teen Div. Bar Fancy
– Veronica Bagley
– Janelle Shaffer
– Emily Parsons
Youth Cookies – Teen Div. Oatmeal Drop
– Veronica Bagley
– Emily Parsons
Youth Cookies – Teen Div. Brownies, Fancy
– Sarah Parsons
– Emily Parsons
– Veronica Bagley
Youth Pies “Two Crust” – Apple Pie
– Sarah Parsons
– Emily Ishler
Youth Pies “Two Crust” – Any Fruit of Veggie Pie
– Spenser Schwalm
– Elizabeth Carpenter
– Megan Armstrong
– Erica Voss
Youth Pies “Two Crust” – Best of Show – Youth, Thursday
– Veronica Bagley
Special Recipe Contest – Special Recipe
– Sarah Ishler
– Renee Case
– Kate Barco
– Mary Ann Ferguson
Quick Breads – Banana, fancy
– Erica Voss
– Catherine Schroll
– Renee Case
– Cyndi McClintock
Quick Breads – Zucchini, fancy
– Denise R Douglas
– R Sue Ehrman
– Gerry Stormer
– Doretta Bilbrey
Quick Breads – Fruit
– Kristen D Robinson
– Cyndi McClintock
– Vickie Columbus
Quick Breads – Pumpkin
– Amanda McGee
– Kristen D Robinson
– Doretta Bilbrey
– Lynn Houghtaling
Quick Breads – Lemon Poppyseed
– Kristen D Robinson
– Korinne Canglia
– Diane Tomon
– Janet Gommel
Quick Breads – Best of Show Quick Breads
– Kristen D Robinson
Pies – Dutch Apple
– Terry Tassone
– H. L. Skala
– M.J. Wolff
– Nancy Holt
Pies – Pecan
– Edith Simmons
– Diane Tomon
– H. L. Skala
Pies – Cherry Crumb
– M.J. Wolff
Pies – Banana Cream
– Gerry Stormer
– Cyndi McClintock
Pies – Peanut Butter Cream
– Edith Simmons
– Cyndi McClintock
– Amanda McGee
Pies – Chocolate Cream
– Doretta Bilbrey
– Gerry Stormer
Pies – Best of Show Pies, 2nd judging
– Gerry Stormer
Cheesecake – Baked, fancy/ non baked fancy
– R Sue Ehrman
Cheesecake – Spring form, plain
– Linda Pfaff
– Sarah Parsons
– Emily Parsons
– Janet Gommel
Cheesecake – Spring form, fancy
– Mark Bollinger
– Sandra Repp
– Diane Tomon
Cheesecake – Best of Show Cheesecake
– R Sue Ehrman
Candy – Chocolate Fudge, plain
– Korinne Canglia
– Erica Voss
– Doretta Bilbrey
Candy – Peanut Butter Fudge, Nuts
– Lynn Mann
– Doretta Bilbrey
Candy – Buckeye
– Suzi Kusper
– Vickie Columbus
Candy – Peanut Brittle
– Susan Stearns
– Eric Schwalm
Candy – Turtles
– Suzi Kusper
Candy – Other than above
– Debbie Hull
– Mary Ann Ferguson
– Suzi Kusper
– Maureen Hudak
Candy – Best of Show Candy
– Susan Stearns

Wine & Beer

Red Dry, Grape
– Edward Poludnikiewics
– Don Leonard
– Debbie Leonard
– Paul Lake
Red Dry, Other than Grape
– Don Leonard
White Dry, Grape
– Edward Poludnikiewics
– Don Leonard
White Dry, Other than Grape
– Don Leonard
Dry Rose Grape
– James Lewandowski
– Edward Poludnikiewics
– Don Leonard
Red Sweet Grape
– Don Leonard
Red Sweet, Non-Grape
– Don Leonard
– Bob Mattingly
White Sweet, Grape
– Don Leonard
White Sweet Non-Grape
– Don Leonard
Aperitif
– Don Leonard
– Edward Poludnikiewics
Red Dessert
– Don Leonard
– Edward Poludnikiewics
White Dessert
– Don Leonard
Honey Wine
– Don Leonard
Sweet Rose
– Don Leonard
Port
– Don Leonard
Homemade Beer
– James Lewandowski
– Dave Lofy
– Kevin Daugherty
– Debbie Leonard

Home-Sewing

Crocheted Clothing – Baby’s Clothing
– Sandra Houseman
– Bonnie Cross
– Anne Uhl
– Sarah Ishler
Crocheted Clothing – Children’s Clothing
– Agnes Porter
– Bonnie Cross
– Annette Rowan
– Anne Uhl
Crocheted Clothing – Adult’s Clothing
– Bonnie Cross
– Anne Uhl
– Agnes Porter
– Beverly Elder
Crocheted Clothing – Crochet Scarf
– Kathryn Shondrick
– Tina Rowan
– Annette Rowan
Crocheted Clothing – Best of Show Crocheted
– Bonnie Cross
Knit Clothing – Baby’s Clothing
– Kim Craigs
– Janet Gamin
– Bonnie Cross
– Sara Mion
Knit Clothing – Children’s Clothing
– Sara Mion
– Bonnie Cross
– Nancy Ownes
Knit Clothing – Adult’s Clothing
– Kim Craigs
– Janet Gamin
– Wanda Briones
– Bonnie Cross
Knit Clothing – Mittens and Gloves
– Kim Craigs
– Sara Mion
– Bonnie Cross
Knit Clothing – Scarf (any)
– Kim Craigs
– Nancy Ownes
– Barb Bock
– Bonnie Cross
Knit Clothing – Best of Show Knit
– Robert Schneider
Home Accessories-Unframed – Tablecloth
– Anne Uhl
– Audrey Gregoreh
– Bonnie Cross
Home Accessories-Unframed – Hand Towels
– Elizabeth Lapso
– Annette Rowan
– Bonnie Cross
– Anna Drehel
Home Accessories-Unframed – Doily, Crocheted-Entire cloth
– Anne Uhl
– Annette Rowan
– Bonnie Cross
Home Accessories-Unframed – Table Runner, Any
– Karen Rupert
– Bobbi Klish
– Elizabeth Lapso
Home Accessories-Unframed – Seasonal Flags
– Tina Rowan
Home Accessories-Unframed – Dish Cloth
– Bonnie Cross
– Annette Rowan
– Agnes Porter
Home Accessories-Unframed – Wall Hanging-Other
– Elizabeth Lapso
– Maureen Macisco
Home Accessories-Unframed – Best of Show Home Accessories
– Anne Uhl
Pillow Case – Hand Worked
– Annette Rowan
– Bonnie Cross
– Nancy Ownes
Pillow Case – Machine Worked
– Audrey Gregoreh
Pillows – Needlepoint
– Bonnie Cross
Pillows – Mixed
– Rosemary Kozar
Pillows – Patchwork
– Bonnie Cross
– Tina Rowan
Pillows – Machine Embroidered
– Mariann Evans
Pillows – Crocheted
– Tina Rowan
– Bonnie Cross
Pillows – Quilted
– Jennifer Mantz
– Margaret Santelmann
– Angela Fidel
Pillows – Applique Pillow
– Maureen Macisco
– Tina Rowan
Pillows – Other
– Bonnie Cross
– Agnes Porter
– Margaret Santelmann
– Tina Rowan
Pillows – Best of Show Pillows
– Mariann Evans
Dolls & Toys – Soft Sculpture
– Maureen Macisco
– Audrey Gregoreh
– Jennifer Stallard
Dolls & Toys – Stuffed Doll
– Maureen Macisco
– Tina Flack
– Annette Rowan
– Tina Rowan
Dolls & Toys – Stuffed Toy
– Bonnie Cross
– Mariann Evans
– Tina Rowan
– Audrey Gregoreh
Dolls & Toys – Stuffed Pair of Dolls
– Annette Rowan
– Rick Stallard
Dolls & Toys – Stuffed Single Animal, dressed
– Bernetta Hanzel
Dolls & Toys – Doll Clothes, outfit crocheted
– Donna Keibler
– Annette Rowan
– Bonnie Cross
Dolls & Toys – Doll Clothes, machine sewing
– Mariann Evans
– Sharon Schuster
Dolls & Toys – Best of Show Dolls
– Donna Keibler
Rugs – Latch Hook
– Bonnie Cross
– Rachel Firebaugh
– Dennis Moehle
Rugs – Latch Hook original design
– Bonnie Cross
Rugs – Hooked
– Lee Nichols
Rugs – Best of Show Rugs
– Lee Nichols
Hanging Needlework I – Sampler
– Charlotte Gerkens
– Annette Rowan
– David Fisher
Hanging Needlework I – Needlepoint
– Tina Rowan
Hanging Needlework I – Crewel
– Annette Rowan
Hanging Needlework I – Counted Cross Stitch
– Viola Roberts
– Tina Rowan
– Karrie Haight
– Patricia Aungst
Hanging Needlework I – Machine Embroidered
– Barb Bock
Hanging Needlework I – Combination of any
– Annette Rowan
Hanging Needlework I – Original Design
– Annette Rowan
Hanging Needlework I – B of Show Hanging Needlework I
– Charlotte Gerkens
Hanging Needlework II – Sampler
– Annette Rowan
Hanging Needlework II – Counted Cross Stitch
– Michele Wulff
– Kim Victor
– Viola Roberts
– Karrie Haight
Hanging Needlework II – Combination of any
– Annette Rowan
Hanging Needlework II – Original Design
– Donna Keibler
– Viola Roberts
Hanging Needlework III – Counted Cross Stitch
– Mary Ann Smith
Hanging Needlework IV – Cross Stitch
– Janet Forbis
Hanging Needlework IV – Quilted, applique
– Audrey Gregoreh
– Elizabeth Lapso
– Annette Rowan
Hanging Needlework IV – Quilted, mixed
– Barbara Jocke
– Elizabeth Lapso
– Bobbi Klish
– Audrey Gregoreh
Hanging Needlework IV – B of Show Hanging Needlewk IV
– Barbara Jocke
Afghans – Knitted
– Wanda Briones
– Kim Craigs
– Janet Gamin
– Bonnie Cross
Afghans – Crocheted
– Carol Hahn
– Annette Rowan
– Deb Sanborn
– Sarah Vargo
Afghans – Granny Squares
– Kathryn Shondrick
– Wanda Briones
– Sarah Vargo
Afghans – Fancy
– Carole A Neuhauser
– Wanda Briones
Afghans – Afghan Stitch, Plain
– Donna Keibler
Afghans – Hand Woven
– Bonnie Cross
Afghans – Combination of Above
– Wanda Briones
Afghans – Best of Show Afghans
– Carole A Neuhauser
Quilts – Theme Category, Pattern
– Lois Schuler
– Acena Shelton
– Diana Metter
– Audrey Gregoreh
Quilts – Hand Embroidery
– Elizabeth Lapso
Quilts – Patchwork or pieced
– Diana Metter
– Janet Lewis
– Acena Shelton
– Karen Rupert
Quilts – Combination of Above
– Barbara Salsberry
– Barbara Jocke
– Elizabeth Lapso
– Audrey Gregoreh
Quilts – Original Design
– Elaine Letz
– Elizabeth Lapso
Quilts – Machine Quilted
– Elizabeth Lapso
– Diana Metter
– Connie Adams
– Audrey Gregoreh
Quilts – Machine Embroidery
– Carroll Weinbroer
– Elizabeth Lapso
Quilts – Best of Show Quilts
– Elaine Letz
Tied Comforters/Quilts – Plain
– Amanda Cahoon
Tied Comforters/Quilts – Patchwork
– Jennifer Mantz
– Margaret Santelmann
Tied Comforters/Quilts – Other
– Destiny Hanzel
Tied Comforters/Quilts – Best of Show Tied Comforter/Q
– Jennifer Mantz
Baby Afghans – Knitted
– Diane F Carl
– Nancy Ownes
– Agnes Porter
– Bonnie Cross
Baby Afghans – Crocheted, Shell
– Bonnie Cross
Baby Afghans – Ripple
– Bonnie Cross
Baby Afghans – Hand Woven
– Rosemary Kozar
Baby Afghans – Granny Squares
– Wanda Briones
– Kathryn Shondrick
– Bonnie Cross
– Sandra Houseman
Baby Afghans – Other than above
– Agnes Porter
– Beverly Elder
– Deb Sanborn
– Barb Bock
Baby Afghans – Best of Show Baby Afghans
– Wanda Briones
Baby Quilts – Applique
– Audrey Gregoreh
Baby Tied Comforters – Patchwork or Pieced
– Agnes Porter
– Pat Witschey
Baby Tied Comforters – Best of Show Baby Tied comfort
– Agnes Porter
Machine Sewing – Child’s School Dress
– Elaine Gecking
Machine Sewing – Child’s Dressy Dress
– Pat Witschey
– Mariann Evans
Machine Sewing – Child’s Casual
– Pat Witschey
– Mariann Evans
– Angela Fidel
Machine Sewing – Lady’s Casual
– Ann Stroth
– Bobbi Klish
– Vickie Columbus
– Tina Flack
Machine Sewing – Formal Dress, Floor Length
– Sarah Parsons
Machine Sewing – Jumper
– Tina Rowan
Machine Sewing – Lady’s Suit
– Denise R Douglas
Machine Sewing – Christening Dress
– Pat Witschey
– Earleen Collins
Machine Sewing – Adult Sportswear
– Tina Flack
– Mariann Evans
– Angela Fidel
Machine Sewing – Child’s Costume
– Elaine Gecking
– Jennifer Stallard
Machine Sewing – Apron
– Agnes Porter
– Tina Rowan
Machine Sewing – Child’s Other
– Elaine Gecking
– Tina Rowan
– Anne Uhl
Machine Sewing – Best of Show Machine Sewing
– Ann Stroth
Handmade Purses and Bags – Leather
– Alden DeLarec
Handmade Purses and Bags – Crochet
– Annette Rowan
– Bonnie Cross
– Anne Uhl
Handmade Purses and Bags – Cloth Purse
– Bobbi Klish
– Jennifer Mantz
– Kim Trowbridge
– Pat Witschey
Handmade Purses and Bags – Tote-Book bag
– Bobbi Klish
– Bonnie Cross
– Audrey Gregoreh
– Janet Gamin
Handmade Purses and Bags – Quilted
– Mariann Evans
– Audrey Gregoreh
– Tina Rowan
Handmade Purses and Bags – Woven
– Annette Rowan
Handmade Purses and Bags – Best of Show Purses/bags
– Alden DeLarec
Youth Needlework – Jr. Handsewn
– Sarah Ross
Youth Needlework – Jr. machinesewn
– Katherine Alley
– Samatha Parsons
– Sarah Ross
Youth Needlework – Jr. Quilt
– Victoria Schuster
– Katherine Alley
Youth Needlework – Teen Handsewn
– Hope Carpenter
Youth Needlework – Teen Machine Sewn
– Hope Carpenter
– Emily Parsons
Residents Nursing Home – Crochet (any article)
– Earleen Collins

Art – Professional

Oil Painting – Landscape
– Wanda Vegel
– Lee Beuther
Oil Painting – Other
– Lee Beuther
Oil Painting – Still Life
– Wanda Vegel
Oil Painting – Figure
– Candace Bennington
Water Color – Animal Studies
– Stephaine Riggenbach
Water Color – Landscape
– Lee Beuther
– Wanda Vegel
Polymer-Acrylic – Animal Studies
– Frank Geric
– Wanda Vegel
Polymer-Acrylic – Other
– Mary Hogan
Polymer-Acrylic – Seascape
– Frank Geric
Polymer-Acrylic – Still Life
– Frank Geric
Pencil (No Color) – Animal Studies
– Stephaine Riggenbach
Pencil Drawing, Color – Animal Studies
– Patrick Coyle
– Angela Fidel
Pencil Drawing, Color – Figure Drawing
– Patrick Coyle
Pencil Drawing, Color – Landscape
– Lee Beuther
Pastels – Landscape
– Candace Bennington
– Lee Beuther
Pastels – Portrait
– Mary Hogan
Pastels – Still Life
– Lee Beuther
Other – Any Media/Any Subject
– Candace Bennington
– Stephaine Riggenbach
– Lee Beuther
Other – Best of Show Professional Art
– Mary Hogan

Art – Non-Professional

Oil Painting – Animal Studies
– Evelyn Garver
Oil Painting – Landscape
– Randy Sulzener
– Evelyn Garver
Oil Painting – Other
– Evelyn Garver
Oil Painting – Portrait
– Evelyn Garver
Oil Painting – Seascape
– Evelyn Garver
Water Color – Animal studies
– Tom Gorman
Water Color – Landscape
– Tom Gorman
– Teenia Geig
– Barbara Fidel
Water Color – Portrait
– June B Brnich
– Tom Gorman
Water Color – Seascape
– Tom Gorman
– Barbara Fidel
Water Color – Still Life
– Teenia Geig
Polymer-Acrylic – Animal Studies
– Teenia Geig
– Amanda Krohne
– Jessica Venner
Polymer-Acrylic – Landscape
– Teenia Geig
Polymer-Acrylic – Other
– Amanda Krohne
– Amanda Fawcett
– Suzi Kusper
Polymer-Acrylic – Portrait
– Amanda Krohne
Charcoal Drawing – Still Life
– Kayleigh McGillivray
Pencil Draw, No Color – Animal Studies
– Amanda Fawcett
– David Parsons
Pencil Draw, No Color – Figure Drawing
– David Parsons
– Jodi Bauer
Pencil Draw, No Color – Portrait
– Tammy Hist
– Jodi Bauer
– David Parsons
Pencil Drawing, Color – Animal Studies
– Amanda Krohne
– Teenia Geig
Pencil Drawing, Color – Landscape
– Teenia Geig
– Jodi Bauer
– Barbara Fidel
Pencil Drawing, Color – Portrait
– Teenia Geig
Pencil Drawing, Color – Still Life
– Amanda Krohne
– Teenia Geig
– Jodi Bauer
Miniatures – Any Media/Any Subject
– Evelyn Garver
– Teenia Geig
– Jodi Bauer
Other – Any Media, Any Subject
– Teenia Geig
– Jodi Bauer
– David Parsons
Other – Best of Show Non Professional
– June B Brnich
Art – Children’s Art – Any Subject/Any Media (5 years)
– Maddox Ishler
– Lauren Handlin
– Lydia Wiita
Art – Children’s Art – Any Subject/Any Media, 6-8 years
– Abby Carey
– Maggie McGuire
– Ryan Kofsky
Art – Children’s Art – Any Subject/Any Media, 9-11 yr
– Brian Fidel
– Kyle Sulzener
– Abby Maruna
Art – Children’s Art – Any Subject/Any Media, 12-14 y
– Katie Rolland
– Paxton Cole
– Mary Vegel
Art – Children’s Art – Any Subject/Any Media 15-18 yr
– Kim Trowbridge
– Scarlett Halstead
– Alison Fawcett
Art – Children’s Art – Best of Show Children’s Art
– Kim Trowbridge
Art – Outstanding Artist – Outstanding Artist
– Lee Beuther

Crafts

Adult – Non-Pro Tole and Dec. Paint – Holiday or Seasonal
– Anne Uhl
– Sue Hartman
Adult Any Holiday Door Arrangement
– Mary Michael Lyon
– Rachel Firebaugh
– Charlotte briggs
Adult Any Holdiay Table Arrangement
– Charlotte briggs
– Jody Markley
– Mary Michael Lyon
Adult Magnet (2 required)
– Anna Drehel
Adult Decorative Scrapbook Album
– Catherine Farnham
– Julie Kovach
– Nicole Fox
Adult Holiday Tree Skirt
– Annette Rowan
Adult Christmas Tree Ornaments
– Jeanine Mcclure
– Annette Rowan
– Carroll Weinbroer
Adult Decorated Frame
– Anna Drehel
– Annette Rowan
– Amanda Cahoon
Adult Decorated Candles
– Rachel Firebaugh
Adult Bookmarks – displayed
– Kate Barco
– Anna Drehel
– Jon Barto
Adult Decorated Basket
– Rachel Firebaugh
– Kali Henry
Adult Memories in a Jar
– Bonnie Cross
– Brittany Hawke
Adult Decorated Straw Hats
– Kali Henry
Adult Holiday Wreath
– Annette Rowan
– Kali Henry
Adult Bead Jewelry
– Amanda Chmara
– Bonnie Cross
– Anna Drehel
Adult Christmas Stocking
– Audrey Gregoreh
– Kali Henry
Adult Wearable Decorated Hat
– Kali Henry
Adult Stamping,Decorated HolidayCard
– Brittany Hawke
– Korinne Canglia
– Elizabeth Keefer
Adult Miscellaneous
– Terry Miller
– Jeanine Mcclure
– Bonnie Cross
Adult Clothing/Decorated – any type
– Vickie Columbus
Adult Best of Show – Adult Crafts
– Terry Miller
Decorated Ceramics – One or More Stain
– Amanda Krohne
Decorated Ceramics – Dry Brushing
– Amanda Krohne
– Salvatore Caroniti Jr.
Decorated Ceramics – Stain and Glaze
– Nancy Holt
Decorated Ceramics – Best of Show Decorated Ceramic
– Amanda Krohne
Gift Wrapping – Bridal Shower
– Anna Drehel
Gift Wrapping – Baby Shower
– Nancy Zeal
– Melissa Stroud
– Tina Rowan
Gift Wrapping – Child’s Birthday
– Amanda Cahoon
– Anna Drehel
– Vickie Columbus
Gift Wrapping – Valentines Day
– Anna Drehel
– Emily Schwalm
– Tina Rowan
Gift Wrapping – Anniversary
– Carole Lintner
– Anna Drehel
– Angela Fidel
Gift Wrapping – Adult Birthday
– Dawn Yager
– Tina Rowan
– Emma Rowan
Gift Wrapping – Wedding
– Melissa Stroud
Gift Wrapping – Best of Show Gift Wrapping
– Carole Lintner
Adult Pro Tole and Dec. Paint – People
– Ruth E Tender
Adult Pro Tole and Dec. Paint – Best of Show Pro Tole and Paint
– Ruth E Tender
Hobbies, Collections – Cookie Cutters (3)
– Bonnie Cross
– Marilyn Grigger
– Jackie Lemaster
Hobbies, Collections – Bells (3)
– Beth Schnabel
– Bonnie Cross
– Mary Michael Lyon
Hobbies, Collections – Tins (3)
– Bonnie Cross
– Annette Rowan
– Kelly Straub
Hobbies, Collections – Farm Toys 1/32″ & Under (3)
– Amanda Cahoon
Hobbies, Collections – Toothpick Holders (3)
– Jeanine Mcclure
– Bonnie Cross
Hobbies, Collections – Vases (3)
– Marilyn Grigger
– Renee Case
– Bonnie Cross
Hobbies, Collections – Tea Pots (3)
– Catherine Schroll
– Marilyn Grigger
– Marie Houghtaling
Hobbies, Collections – Pitchers (3)
– Marilyn Grigger
– Beth Schnabel
– Annette Rowan
Hobbies, Collections – Banks (3)
– Mary J Kulchar
– Kelly Straub
– Beth Schnabel
Hobbies, Collections – Salt & Pepper Shakers (3)
– Lynn Mann
– Jennifer Mantz
– Bonnie Cross
Hobbies, Collections – Pocket Knives – mounted (3)
– Jeanine Mcclure
– Chad Straub
Hobbies, Collections – Animal Figurines (3)
– Jeanine Mcclure
– Marilyn Grigger
– Annette Rowan
Hobbies, Collections – Shot Glasses (3)
– Bonnie Cross
– Beth Schnabel
– Amanda Chmara
Hobbies, Collections – Best of Show Hobbies, Collect
– Marilyn Grigger
Children Legos (6″x6″) only
– Destiny Hanzel
– Casey Columbus
– Yani Pfaff
Children Child decorated shoes (1pair)
– Paige Kusper
– Jacob Kusper
– Emily Ishler
Children Decorated Sunvisor Hat
– Mary Case
– Paige Kusper
– Sarah Case
Children Hand puppet (1)
– Paige Kusper
– James Rowan
– Madison Ross
Children Bead Jewelry (1)
– Jacob Kusper
– Destiny Hanzel
– Madison Beach
Children Clay-Any Subject
– Josiah Jackson
– Emily Ishler
– Madison Ross
Children Painted T-shirt/sweatshirt
– Samantha Cowgar
– Daleen Cowgar
– Jacob Kusper
Children Christmas Tree Ornament
– Emily Ishler
– Sarah Ross
– Maddox Ishler
Children Wood Project (12″x12″)
– James Rowan
– Sarah Case
– Destiny Hanzel
Children Stamping Card (2)
– Madison Ross
– James Rowan
– Destiny Hanzel
Children Child’s Birthday Gift Wrap
– Sarah Case
– Destiny Hanzel
– Bernetta Hanzel
Children Miscellaneous
– Sarah Reed
– Madison Ross
– Ryan Kofsky
Children Best of Show Children Crafts
– Samantha Cowgar
Children Collections – Farm Toys 1/32 & under (3)
– Samatha Parsons
– Whalter Briggs
– David Reese
Children Collections – Pez (3)
– Madison Ross
– Samatha Parsons
– Sarah Ross
Children Collections – Polly Pockets (2)
– Sarah Ross
– Jacqueline Schuster
– Emily Ishler
Children Collections – Marbles (6)
– Ryan Kofsky
– James Rowan
– Madison Ross
Children Collections – Hot Wheels (3)
– Alex Tannehill
– Ethan Briggs
– Madison Ross
Children Collections – Fast Foods (2)
– James Rowan
– Sarah Ross
– Cassandra Lemasters
Children Collections – Beanie Babies (set of 3)
– James Rowan
– Mary Case
– Destiny Hanzel
Children Collections – Buttons (3 mounted)
– Maddox Ishler
– Madison Ross
– Robbie Pfaff
Children Collections – Baseball Cards (2)
– Madison Ross
– Alex Tannehill
– Seth Spears
Children Collections – Pet shop Pets (3)
– Victoria Schuster
– Emily Ishler
– Nichole Charnigo
Children Collections – Best of Show Children Collections
– Victoria Schuster
Woodworking Projects – Woodworking Item (6′x4′ max)
– Tom Ludrosky
– Chad Straub
– Richard Milgate
Woodworking Projects – Refinished Woodworking Item
– Sue Hartman
Woodworking Projects – Best of Show Woodworking
– Tom Ludrosky

Photography

Advanced color – Landscapes
– Louise Kilgore
– William Beuther
– Joyce Milota
Advanced color – People
– Kayleigh McGillivray
– Susan Mayer
– Michelle Smith
– Louise Kilgore
Advanced color – Animals
– William Beuther
– Jenny Trowbridge
– Mary Sandmann
– Charles R Kilgore
Advanced color – Action/Motion
– Jennifer Whitney
– Mary Sandmann
– Susan Mayer
Advanced color – Flowers
– Michelle Smith
– Charles R Kilgore
– Susan Mayer
– Louise Kilgore
Advanced color – County Focus
– Charles R Kilgore
– Mary Sandmann
– William Beuther
Advanced color – Manipulated Image
– Donald Smith
– Michelle Smith
– Jenny Trowbridge
– Matthew MeMinn
Advanced color – Miscellaneous
– Jennifer Whitney
– Kayleigh McGillivray
– William Beuther
– Louise Kilgore
Advanced Black & White – Landscape
– Kyle Gorgan
– Kayleigh McGillivray
– Liz Wolff
Advanced Black & White – People
– Michelle Smith
– Jennifer Whitney
– Jenny Trowbridge
– Kayleigh McGillivray
Advanced Black & White – Animals
– Michelle Smith
– Jennifer Whitney
– William Beuther
Advanced Black & White – Action/Motion
– Jennifer Whitney
– Jenny Trowbridge
Advanced Black & White – Flowers
– Donald Smith
– Kayleigh McGillivray
Advanced Black & White – County Focus
– William Beuther
– Mary Sandmann
Advanced Black & White – Manipulated Image
– Michelle Smith
– Kyle Gorgan
– Matthew MeMinn
Advanced Black & White – Miscellaneous
– William Beuther
– Louise Kilgore
– Kyle Gorgan
– Matthew MeMinn
Advanced Black & White – Best of Show Advanced Photo
– Michelle Smith
Amateur Color – Landscape
– Kati Wires
– Dawn Yager
– Mary Beth Schall
– Philip Goelz
– John Doran
Amateur Color – People
– Sarah Ishler
– Kati Wires
– Karen Shepler
– William Charnigo
Amateur Color – Animals
– Gerrie Hotton
– Jeff Kebberly
– Linda Hoffman-Joseph
– Renee Kofsky
Amateur Color – Action/Motion
– Lynn Houghtaling
– Cynthia Berry
– Kathy Herte
Amateur Color – Flowers
– Jennifer Martin
– Michael Berger
– Renee Kofsky
Amateur Color – County Focus
– Emily Sheerer
– Jane Wiita
– Sue Foran
Amateur Color – Manipulated Image
– Ann Bridges
– Jessica Venner
– Kati Wires
Amateur Color – Miscellaneous
– John Doran
– Daniel Charnigo
– Mindee VanArscdale
Amateur Black & White – Landscape
– Kati Wires
– Karen Shepler
– Emily Sheerer
Amateur Black & White – People
– Sarah Ishler
– Rick Urbansky
– Jean Marks
Amateur Black & White – Animals
– Stephaine Riggenbach
– Maria Duthie
– Mindee VanArscdale
Amateur Black & White – Action/Motion
– Jean Marks
– Sarah Ishler
– Kathy Herte
Amateur Black & White – Flowers
– Anne Uhl
– Jean Marks
– Crystal Venner
Amateur Black & White – County Focus
– Mindee VanArscdale
– Kathy Herte
– Crystal Venner
Amateur Black & White – Manipulated Image
– Mindee VanArscdale
– Jessica Venner
– Colleen Rusnak
Amateur Black & White – Miscellaneous
– Nicole Fox
– Sarah Ishler
– Brittany Ferencz
Amateur Black & White – Best of Show Amateur Photo
– Ann Bridges
Student Color – Landscapes
– Morgan Wickey
– Janelle Shaffer
– Justine Wright
Student Color – People
– Ryan Mann
– Alex Detchon
– Clair Charnigo
Student Color – Animals
– Justine Wright
– Mollie Vanarsdale
– Madison Huffman
Student Color – Action/Motion
– Marie Houghtaling
– Alex Detchon
– Katie Schroll
Student Color – Flowers
– Aleesa Kebberly
– Daleen Cowgar
– Kirrstin Jenkins
Student Color – County Focus
– Janelle Shaffer
– Ryan Mann
Student Color – Manipulated Image
– Abby Obrien
– Aleesa Kebberly
– Alex Detchon
Student Color – Miscellaneous
– Clair Charnigo
– Isaac Wiita
– Casey Kulow
Student Black & White – Landscapes
– Janelle Shaffer
– Madison Huffman
– Martin Weigel
Student Black & White – People
– Alex Detchon
– Christina Villeneuve
– Lesley Wellener
Student Black & White – Animals
– Emily Boreman
– Joe Metheney
– Martin Weigel
Student Black & White – Action/Motion
– Katie Schroll
Student Black & White – Flowers
– Katie Rolland
– Martin Weigel
– Alex Detchon
Student Black & White – County Focus
– Katie Schroll
Student Black & White – Manipulated Image
– Chelsea Chicatelli
– Kirrstin Jenkins
Student Black & White – Miscellaneous
– Paige Disbrow
– Casey Kulow
– Janelle Shaffer
Student Black & White – Best of Show Student Photo
– Alex Detchon