September 22, 2014

Medina
Clear
47°F

Girls track & field: Plenty of stars dot Medina County squads

Here’s an in-depth look at Medina County’s seven girls track teams:

Black River

Coach: Corey Kline (8th year)
Last year: 3rd in Patriot Athletic Conference, 10th Orrville D-II District, T-29th Lexington D-II Regional, T-23rd state.
Letterwinner lost: Becca Herte (All-Gazette).
Key returning letterwinners: Seniors — Elaine Hess (distance), Amber Neuman (throws), Abby Miller (throws). Juniors — Caity Novak (sprints, throws), Morgan Dolamore (sprints, jumps), Danielle Lucas (sprints, jumps), Abby Sexton (sprints, jumps). Sophomores — Molly Higgins (sprints), Makayla Koerner (sprints, jumps), Megan Leach (throws).
Top newcomers: Senior — Ruth Muich (hurdles). Sophomores — Emily Cartwright (sprints, jumps), Delaney Toth (sprints, hurdles, jumps), Vicky Hess (mid-distance), Taylor Gottwald (pole vault, jumps, sprints).
Noteworthy: With the loss of reigning D-II state pole vault champ Becca Herte to graduation, the Pirates will be looking to some of their young athletes to produce.
• Newcomer Emily Cartwright will add depth to the sprint relays and long jump, while fellow sophomores Taylor Gottwald and Delaney Toth will be among the new faces in the pole vault, along with the sprint relays.

Brunswick

Coach: Melissa Wojtala (15th year)
Last year: 3rd in Northeast Ohio Conference Valley Division, 5th Amherst D-I District, 7th Amherst D-I Regional, T-11th state.
Letterwinners lost: Jennelle Ramsumair, Kelly Merholz, Hedy Francescangeli, Nicole Kells, Nicole Turner.

Brianna Neitzel

Key returning letterwinners: Seniors — Brianna Neitzel (All-Gazette, sprints, jumps), Selena Pasadyn (All-Gazette, distance), Loren McDaniel (distance), Megan Kidd (hurdles, pole vault), Savannah Skocic (mid-distance), Alexis Uber (distance), Kristen Valore (throws). Juniors — Alyssa Biedron (mid-distance), Karly Hill (throws), Anastatia Fitzroy (sprints, hurdles). Sophomores — Kristine Camper (mid-distance), Sam Eberwein (hurdles), Aimee Budzinski (sprints, hurdles), Sydney Jones (throws).
Top newcomers: Freshmen — Gabby Maslowski (sprints), Olivia Young (sprints), Emily Lapolla (distance), Morgan Silinsky (hurdles), Kelli Shumate (sprints), Jessica Muha (sprints), Marissa Fabrizi (sprints), Katie Pavlick (distance), Hannah Meyer (distance).
Noteworthy: Ohio State recruit Brianna Neitzel was a three-event state qualifier a year ago (100, 200, 400), placing in two and winning the D-I title in the 400 with a county-record 54.70.
• Fresh off their state cross country team championship, the Devils distance team should be one of the best locally, led by Selena Pasadyn and Loren McDaniel. Pasadyn had a top-five time in the county in all three distance events, which included a county-record 11:00.62 in the 3,200, while McDaniel also was on the list in the 1,600 and 3,200.

Buckeye

Coach: Jim Huth (3rd year)
Last year: 2nd in PAC, 15th Orrville D-II District.
Letterwinners lost: Cassandra Allgire, Brianna Hritz, Patricia Widenmeyer.
Key returning letterwinners: Seniors — Miranda Hambley (distance), Summer Setliff (distance). Juniors — Jordan Walker (distance), Kate D’Amico (sprints), Rhyanna Wroblesky (sprints).
Top newcomers: Junior — Anessa Rogers (sprints). Sophomores — Alexander Ryder (sprints), Kristen Matz (sprints). Freshmen — Sierra Midile-Krcal (hurdles, sprints), McKenzie Milam (throws), Samantha Olee (sprints), Isabelle Petek (distance).
Noteworthy: After recording one of the top times locally in the 200 last season, Rhyanna Wroblesky will look to advance deep into the postseason in the 400. The junior clocked a 1:01.42 to win the event at the Brunswick Elite Meet this past weekend.
• The Bucks, who are coming off back-to-back runner-up finishes in the PAC, have just 12 athletes on the roster.

Cloverleaf

Coach: Frank Peters (7th year)
Last year: 5th in Suburban League, 8th North Canton D-I District, 9th Youngstown D-I Regional, T-15th state.
Letterwinners lost: Jennifer Foster (All-Gazette), Janelle Shaffer (All-Gazette), Jenna Elswick, Tori Gershom.
Key returning letterwinners: Seniors — Kelani Nuckols (All-Gazette, hurdles, jumps, sprints), Taylor Detwiler (sprints), Katie Dean (sprints), Catie Dean (hurdles), Katie Simpson (throws). Junior — Angela Landrum (throws). Sophomore — Ashley Murray (distance).
Top newcomers: None submitted.
Noteworthy: Kelani Nuckols placed second overall in the triple jump at the state indoor meet and will be looked upon to lead the Colts in the hurdles, sprints and long jump.
• After a breakout season, sprinter Taylor Detwiler is back. The senior had the third-best time locally in the 100 and fifth-best in the 200.

Highland

Coach: Paul Lushes (14th year)
Last year: 4th in SL, 3rd Lakewood D-I District, 18th Amherst D-I Regional, T-44th state.
Letterwinners lost: Leah Klafczynski, Kelsie Ryan, Carli Terepka, Kori Gaishouser, Anna Rose Weincek.
Key returning letterwinners: Seniors — Natalie Zidd (All-Gazette, mid-distance), Amanda Kosik (sprints), Kate Harris (pole vault), Allie Hoynes (distance), Meredith Taylor (hurdles), Hannah Buehrle (distance), Karissa Steffas (high jump), Riley Stewart (sprints). Juniors — Ruby Ciesinski (throws), Sam Kissel (sprints), Nicole Hadler (distance), Rebecca Koval (high jump), Paige Springhetti (sprints), Martha Szekely (throws), Hallie Sours (sprints). Sophomores — Sam Zidd (hurdles), Paige Jogan (distance), McKenna Stewart (distance), Jenny Marton (hurdles), Lyndsey Maruna (sprints), Sarah Carpenter (sprints).
Top newcomers: Juniors — Abbey Martin (throws), Michelle Neuber (sprints), Lauren Palivoda (distance), Bethany Vikowski (sprints). Freshmen — Madeline Bigley (sprints), Rebecca Buehrle (distance), Samantha Duale (sprints), Emma Grantier (sprints), Katelyn Krohn (sprints), Katie Piar (distance).
• In addition to Zidd, Meredith Taylor (100/300 hurdles), Paige Springhetti (400), Nicole Hadler (3,200) and Karissa Steffas (high jump) advanced to the Amherst Regional.
• Carli Terepka, Kori Gaishouser and Anna Rose Wiencek have all opted to not run track this season for personal reasons.

Medina

Coach: Scott Van Fleet (19th year)
Last year: 2nd in NOC Valley, 1st Amherst D-I District, 3rd Amherst D-I Regional, T-4th state.
Letterwinners lost: Alex Wasik (All-Gazette), Taylor Burke (Gazette MVP), Jillian Graff, Halley Green.
Key returning letterwinners: Seniors — Anna Boyert (All-Gazette, distance), Taylor Wickey (All-Gazette, mid-distance), Ali Kovarik (jumps, hurdles), Suzy Fetter (throws), Katie Toporowsky (All-Gazette, hurdles, sprints), Ally Vidika (sprints). Juniors — Alexis Smith (mid-distance), Cari Pallini (All-Gazette, throws), Jenna D’Errico (pole vault), Faith Constance (jumps). Sophomore — Maria Scavuzzo (distance).
Top newcomers: Freshmen — Morgan Wickey (jumps, sprints), Alyssa Acevedo (jumps, hurdles), McKenzie Moran (throws), Sarah Pack (mid-distance).
Noteworthy: With all four legs back — Anna Boyert, Taylor Wickey, Maria Scavuzzo and Alexis Smith — the 4×8 relay team will look to improve on a sixth-place finish at the state meet.
• VanFleet noted that freshman Sarah Pack could challenge for one of those spots after joining Boyert, Wickey and Scavuzzo in the relay’s second consecutive state indoor meet title, which clocked a meet-record 9:25.34 earlier this month.
• After regional bids a year ago, Ali Kovarik (long jump), Katie Toporowsky (300 hurdles) and Cari Pallini (discus) will be vying for that elusive state berth this season.

Wadsworth

Coach: John Burton (12th year)
Last year: 3rd in SL, 4th North Canton D-I District, 16th Youngstown D-I Regional, T-35th state.
Letterwinners lost: Hannah Gospodinsky (All-Gazette), Samantha Malkowski, Sadie Webb.
Key returning letterwinners: Seniors — Paige Szabat (All-Gazette, distance), Molly Priest (distance), Erica Ruddock (jumps). Juniors — Taylor Fuller (sprints), Ally Malkowski (sprints), Michalla Gordon (hurdles). Sophomores — Leah Runkle (All-Gazette, sprints), Sarah Berger (distance), Courtney Palange (mid-distance), Maddie Gilger (sprints).
Top newcomers: None submitted.
Noteworthy: Paige Szabat, the reigning Gazette MVP in cross country, is coming off of an All-Ohio finish at the state indoor meet earlier this month in the 1,600. Last spring, Szabat won the SL and advanced to regionals in the 3,200.
• After being one of the county’s top hurdlers, Michaella Gordon will be looking to advance to regionals this spring.

Contact Dan Brown at sports@medina-gazette.com.