April 24, 2014

Medina
Intermittent clouds
55°F

Results: Jr. Fair goat judging

Market Goat Showmanship, Senior (Ages 14-18)
1st – Jaclyn Krymowski, Medina County Aggies
2nd – Sarah Swan, Goat Gang
3rd – Eddie Rininger, Sharon Livewires

Market Goat Showmanship, Junior (Ages 8-13)
1st – Rebecca Krymowski, Medina County Aggies
2nd – Adam Rischar, Hinckley Backyard Buzzards
3rd – Joey Pavlovicz, Cattle Rustlers

Market Goat Showmanship, Beginner – 1st Year Exhibitor
1st – Jessica Hurley, Guilford Go-fers
2nd – Samantha Sampson, Medina County Sharpshooters
3rd – Amanda Hurley, Guilford Go-fers

Market Goat Showmanship Champion – Jaclyn Krymowski, Medina County Aggies
Market Goat Showmanship Champion Challenge Winner – Cassie Flack, Medina County Aggies
Grand Champion Rate of Gain – Ellie Kaufman, Guilford Go-fers
Reserve Champion Rate of Gain – Issac Kaufman, Guilford Go-fers

Meat/Meat Cross Market Wether – All Weights
1st – Tate Arters, Cattle Rustlers
2nd – Eddie Rininger, Sharon Livewires
3rd – Samantha Sampson, Medina County Sharpshooters

Grand Champion Meat/Meat Cross Market Wether – Tate Arters, Cattle Rustlers
Reserve Champion Meat/Meat Cross Market Wether – Eddie Rininger, Sharon Livewires

Dairy Goat Market Wether – 59 lbs. and under
1st – Jaclyn Krymowski, Medina County Aggies

Dairy Goat Market Wether – 60 lbs. and over
1st – Jared Bartter, Goat Gang
2nd – Whitney Smith, Guilford Go-fers
3rd – Ben Miller, Guilford Go-fers

Grand Champion Dairy Goat Market Wether – Jared Bartter, Goat Gang
Reserve Champion Dairy Goat Market Wether – Whitney Smith, Guilford Go-fers

All Other Breeds – Junior Kid – Boer
1st – Kelsey Hurley, Guilford Go-fers
2nd – Joey Pavlovicz, Cattle Rustlers

All Other Breeds – Senior Kid – Angora
1st – Cassie Flack, Medina County Aggies

All Other Breeds – Senior Kid – Boer
1st – Miranda Huttinger, Guilford Go-fers

All Other Breeds – Senior Kid – Kiko
1st – Sarah Swan, Goat Gang
Grand Champion Senior Kid – Cassie Flack, Medina County Aggies
Reserve Champion Senior Kid – Miranda Huttinger, Guilford Go-fers

All Other Breeds – Dry Yearling – Boer
1st – Miranda Huttinger, Guilford Go-fers

All Other Breeds – Mature Doe – Angora
1st – Cassie Flack, Medina County Aggies

All Other Breeds – Mature Doe – Kiko
1st – Sarah Swan, Goat Gang

Grand Champion Mature Doe – Cassie Flack, Medina County Aggies
Reserve Champion Mature Doe – Sarah Swan, Goat Gang
Grand Champion All Other Breeds Doe – Kelsey Hurley, Guilford Go-fers
Reserve Grand Champion All Other Breeds Doe – Cassie Flack, Medina County Aggies

All Other Breeds – Mother & Daughter
1st – Cassie Flack, Medina County Aggies
2nd – Sarah Swan, Goat Gang

Dairy Goat Showmanship, Senior (Ages 14-18)
1st – Madison Baker, Goat Gang
2nd – Cassie Flack, Medina County Aggies
3rd – Erica Dahl, Sidewinders

Dairy Goat Showmanship, Junior (Ages 8-13)
1st – George Gillespie, 4-H Country Club
2nd – Joey Pavlovicz, Cattle Rustlers
3rd – Samantha Salamon, Goat Gang

Dairy Goat Showmanship, Beginner – 1st Year Exhibitor
1st – Elijah Saxton, Litchfield Friendly Workers
2nd – Brianna Englehart, Chatham Farmers
3rd – Grace Newcomer, Guilford Go-fers

Champion Dairy Goat Showmanship
1st – Madison Baker, Goat Gang
2nd – Erica Dahl, Sidewinders
3rd – Elijah Saxton, Litchfield Friendly Workers

Champion Challenge Winner – Trevar Dahl, Sidewinders

Junior Kid – Alpine
1st – Madison Baker, Goat Gang

Junior Kid – LaMancha
1st – Danielle Baker, Goat Gang
2nd – Madison Baker, Goat Gang

Junior Kid – Nigerian Dwarf
1st – Erica Dahl, Sidewinders
2nd – Trevar Dahl, Sidewinders
3rd – Madison Baker, Goat Gang

Junior Kid – Nubian
1st – Alexis Bowen, Homer Jr. Highlighters

Champion Junior Kid – Alexis Bowen, Homer Jr. Highlighters
Reserve Champion Junior Kid – Erica Dahl, Sidewinders

Senior Kid – Alpine
1st – Brianna Englehart, Chatham Farmers

Senior Kid – LaMancha
1st – Elijah Saxton, Litchfield Friendly Workers
2nd – Grace Newcomer, Guilford Go-fers

Senior Kid – Nigerian Dwarf
1st – Erica Dahl, Sidewinders
2nd – Trevar Dahl, Sidewinders
3rd – Jonathon Vasil, Sidewinders

Senior Kid – Nubian
1st – Rebecca Stroud, Homer Jr. Highlighters
2nd – Mary Vegel, Litchfield Friendly Workers
3rd – Joey Pavlovicz, Cattle Rustlers

Champion Senior Kid – Erica Dahl, Sidewinders
Reserve Champion Senior Kid – Trevar Dahl, Sidewinders

Dry Yearling – Alpine
1st – Hannah Wargo, Goat Gang
2nd – Jessica Hurley, Guilford Go-fers

Dry Yearling – LaMancha
1st – Elijah Saxton, Litchfield Friendly Workers
2nd – Danielle Baker, Goat Gang

Dry Yearling – Nigerian Dwarf
1st – Trevar Dahl, Sidewinders
2nd – Jonathon Vasil, Sidewinders

Dry Yearling – Saanen
1st – Justin Flack, Medina County Aggies

Champion Dry Yearling – Trevar Dahl, Sidewinders
Reserve Champion Dry Yearling – Elijah Saxton, Litchfield Friendly Workers

Mature Milker – Alpine
1st – Madison Baker, Goat Gang
2nd – Jaclyn Krymowski, Medina County Aggies

Mature Milker – LaMancha
1st – Danielle Baker, Goat Gang
2nd – Madison Baker, Goat Gang

Mature Milker – Nigerian Dwarf
1st – Trevar Dahl, Sidewinders
2nd – Erica Dahl, Sidewinders

Mature Milker – Saanen
1st – Cassie Flack, Medina County Aggies

Champion Mature Milker – Trevar Dahl, Sidewinders
Reserve Champion Mature Milker – Cassie Flack, Medina County Aggies
Grand Champion Doe – Trevar Dahl, Sidewinders
Reserve Champion Doe – Cassie Flack, Medina County Aggies

Best Udder
1st – Trevar Dahl, Sidewinders
2nd – Cassie Flack, Medina County Aggies
3rd – Madison Baker, Goat Gang

Mother and Daughter
1st – Trevar Dahl, Sidewinders
2nd – Madison Baker, Goat Gang
3rd – Erica Dahl, Sidewinders

Herd Three Does (3 does – 1 in milk)
1st – Trevar Dahl, Sidewinders
2nd – Madison Baker, Goat Gang
3rd – Erica Dahl, Sidewinders

Breeder’s Exhibit
1st – Cassie Flack, Medina County Aggies
2nd – Trevar Dahl, Sidewinders
3rd – Danielle Baker, Goat Gang

Show Milkout
1st – Jaclyn Krymowski, Medina County Aggies
2nd – Cassie Flack, Medina County Aggies
3rd – Madison Baker, Goat Gang

Harness Class, Beginner
1st – Jaclyn Krymowski, Medina County Aggies

Harness Class, Intermediate
1st – Justin Flack, Medina County Aggies

Champion Harness Class – Jaclyn Krymowski, Medina County Aggies
Reserve Champion Harness Class – Justin Flack, Medina County Aggies

Pack – First Year Animal
1st – Jaclyn Krymowski, Medina County Aggies
2nd – Trevar Dahl, Sidewinders
3rd – Brianna Englehart, Chatham Farmers

Pack – Second Year Animal
1st – Joey Pavlovicz, Cattle Rustlers
2nd – George Gillespie, 4-H Country Club
3rd – Justin Flack, Medina County Aggies

Pack – Third Year Animal
1st – Alexis Bowen, Homer Jr. Highlighters

Pack – Fourth Year Animal
1st – John Syverson, Chatham Farmers

Champion Pack Wether – Jaclyn Krymowski, Medina County Aggies
Reserve Champion Pack Wether – Joey Pavlovicz, Cattle Rustlers

Dress A Goat – Individual
1st – John Syverson, Chatham Farmers
2nd – Brianna Englehart, Chatham Farmers

Dress A Goat – Team
1st – John Syverson, Chatham Farmers and Whitney Smith, Guilford Go-fers
2nd – Madison Baker, Goat Gang and Justin Flack, Medina County Aggies

Premier Exhibitor – Trevar Dahl, Sidewinders
Showman of Showmen – Trevar Dahl, Sidewinders