July 23, 2014

Medina
Mostly cloudy
70°F

Results: Jr. Fair poultry judging

Heritage Goose
1st – Faith Stidham, Sharon Livewires

Grand Champion Heritage Goose – Faith Stidham, Sharon Livewires

Heritage Duck – Duck
1st – Amanda Elliott, Phoenix 4-H Club
2nd – Luke Stidham, Sharon Livewires
3rd – Evan Boreman, 4-H Country Club

Heritage Duck – Drake
1st – Amanda Elliott, Phoenix 4-H Club
2nd – Emily Martin, Wadsworth Jolly Workers
3rd – Lillian Cooper, Litchfield Friendly Workers

Grand Champion Heritage Duck – Amanda Elliott, Phoenix 4-H Club
Reserve Grand Champion Heritage Duck – Amanda Elliott, Phoenix 4-H Club

Heritage Turkey – Hen
1st – Joe Cooper, Litchfield Friendly Workers

Heritage Turkey – Tom
1st – Joe Cooper, Litchfield Friendly Workers

Grand Champion Heritage Turkey – Joe Cooper, Litchfield Friendly Workers
Reserve Grand Champion Heritage Turkey – Joe Cooper, Litchfield Friendly Workers

Standard Pullet
1st – Haley Theus, Litchfield Lively Leprechauns
2nd – Lillian Cooper, Litchfield Friendly Workers
3rd – Faith Stidham, Sharon Livewires

Standard Cockerel
1st – Abby Besida, Litchfield Friendly Workers
2nd – Joy Kindall, Westfield Trailblazers
3rd – Mikhaila Besida, Litchfield Friendly Workers

Standard Hen
1st – Julie Wiseman, Medina County Busy Bees
2nd – Mary Vegel, Litchfield Friendly Workers
3rd – Lillian Cooper, Litchfield Friendly Workers

Standard Cock
1st – Joe Cooper, Litchfield Friendly Workers
2nd – Allison Wiseman, Medina County Busy Bees
3rd – Lillian Cooper, Litchfield Friendly Workers

Grand Champion Standard Chicken – Joe Cooper, Litchfield Friendly Workers
Grand Reserve Standard Chicken – Abby Besida, Litchfield Friendly Workers

Bantam Pullet
1st – Faith Stidham, Sharon Livewires
2nd – Lillian Cooper, Litchfield Friendly Workers
3rd – Luke Stidham, Sharon Livewires

Bantam Cockerel
1st – Mikhaila Besida, Litchfield Friendly Workers
2nd – Abby Besida, Litchfield Friendly Workers
3rd – Faith Stidham, Sharon Livewires

Bantam Hen
1st – Luke Stidham, Sharon Livewires
2nd – Jayme Keene, Garfield Bees
3rd – Faith Stidham, Sharon Livewires

Bantam Cock
1st – Faith Stidham, Sharon Livewires
2nd – Luke Stidham, Sharon Livewires
3rd – Lillian Cooper, Litchfield Friendly Workers

Grand Champion Bantam Chicken – Luke Stidham, Sharon Livewires
Reserve Champion Bantam Chicken – Mikhala Besida, Litchfield Friendly Workers

Poultry Production (Shows 1 laying hen/pullet and 1 dozen eggs)
1st – Sarah Dash, Mallet Creek 4-H Club
2nd – Catherine Rischar, Hinckley Backyard Buzzards
3rd – Mary Vegel, Litchfield Friendly Workers

Grand Champion Poultry Production – Sarah Dash, Mallet Creek 4-H Club
Reserve Champion Poultry Production – Catherine Rischar, Hinckley Backyard Buzzards

Heritage Showmanship, Beginner – 1st Year Exhibitors
1st – Henry Hummel, Sharon Livewires
2nd – Naomi Saxton, Litchfield Friendly Workers
3rd – Jessica Wheeler, Sharon Livewires

Heritage Showmanship, Junior
1st – Lillian Cooper, Litchfield Friendly Workers
2nd – Abby Besida, Litchfield Friendly Workers
3rd – Anna West, Litchfield Friendly Workers

Heritage Showmanship, Intermediate
1st – Faith Stidham, Sharon Livewires
2nd – Luke Stidham, Sharon Livewires
3rd – Megan West, Litchfield Friendly Workers

Heritage Showmanship, Senior
1st – Haley Theus, Litchfield Lively Leprechauns
2nd – Emily Boreman, 4-H Country Club
3rd – Amanda Elliott, Phoenix 4-H Club

Market Showmanship, Beginner – 1st Year Exhibitors Flight #1
1st – Jacqueline Coyne, Goat Gang
2nd – Abby Bayus, Guilford Go-fers
3rd – Meredith Cluse, Bravados

Market Showmanship, Beginner – 1st Year Exhibitors Flight #2
1st – Henry Hummel, Sharon Livewires
2nd – Elijah Saxton, Litchfield Friendly Workers
3rd – Joe Mennell, Chatham Farmers

Market Showmanship, Junior
1st – Aidan Dalton, Litchfield Lively Leprechauns
2nd – Jade Poore, Sharon Livewires
3rd – Zander Throckmorton, Sharon Livewires

Market Showmanship, Intermediate
1st – Faith Stidham, Sharon Livewires
2nd – Jeremiah Krueder, Litchfield Friendly Workers
3rd – Becca Rogers, Wadsworth Jolly Workers

Market Showmanship, Senior
1st – Jaclyn Krymowski, Medina County Aggies
2nd – Jessica Hurley, Guilford Go-fers
3rd – Frank Rusiecki, Bravados

Broilers – Flight #1
1st – Allison Loftis, Cattle Rustlers
2nd – Corinne Henslee, Sharon Livewires
3rd – Sydney Spitzer, Guilford Go-fers

Broilers – Flight #2
1st – Joe Aungst, Guilford Go-fers
2nd – Deron Wiita, Sharon Livewires
3rd – Isaac Kaufman, Guilford Go-fers

Broilers – Flight #3
1st – Jessica Coyne,Goat Gang
2nd – Faith Stidham, Sharon Livewires
3rd – Isaac Wiita, Sharon Livewires

Broilers – Flight #4
1st – Leah Stidham, Sharon Livewires
2nd – James Barco, Homer Jr. Highlighters
3rd – Anna Skubon, Garfield Bees

Broilers – Flight #5
1st – Ben Miller, Guilford Go-fers
2nd – Erin Heilman, Homer Jr. Highlighters
3rd – Logan Slanker, Goat Gang

Broilers – Flight #6
1st – Samantha Heilman, Homer Jr. Highlighters
2nd – Brenna Walters, Bravados
3rd – Suzy Berry, Granger Humming Hornets

Grand Champion Broilers – Ben Miller, Guilford Go-fers
Reserve Grand Champion Broilers – Samantha Heilman, Homer Jr. Highlighters

Market Duck – Flight #1
1st – Frank Rusiecki, Bravados
2nd – Meredith Cluse, Bravados
3rd – Brenna Walters, Bravados

Market Duck – Flight #2
1st – Jacqueline Coyne, Goat Gang
2nd – Austin Schnepp, Buckeye Agrineers
3rd – Anna Skubon, Garfield Bees

Market Duck – Flight #3
1st – Miranda Hambley, The Buckaroos
2nd – Stephen Kormos, Homer Jr. Highlighters
3rd – Chris Sulzener, Sharon Livewires

Market Duck – Flight #4
1st – Tori Smart, Homer Jr. Highlighters
2nd – Abby Bayus, Guilford Go-fers
3rd – Rick Patton, Guilford Go-fers

Market Duck – Flight #5
1st – Sydney Spitzer, Guilford Go-fers
2nd – Griffin Throckmorton, Sharon Livewires
3rd – Culley Emerson, The Challengers

Market Duck – Flight #6
1st – Becca Rogers, Wadsworth Jolly Workers
2nd – Ethan Siman, 4-H Country Club
3rd – Brianna Englehart, Chatham Farmers

Grand Champion Market Duck – Tori Smart, Homer Jr. Highlighters
Reserve Grand Champion Duck – Becca Rogers, Wadsworth Jolly Workers

Market Goose – Flight #1
1st – Faith Stidham, Sharon Livewires
2nd – Ben Miller, Guilford Go-fers
3rd – Debbie Nelsen, The Buckaroos

Market Goose – Flight #2
1st – Allison Wiseman, Medina County Busy Bees
2nd – Larry Lewis, Guilford Go-fers
3rd – Kelly Shaffer, Just Horsin’ Around

Grand Champion Market Goose – Faith Stidham, Sharon Livewires
Reserve Grand Champion Market Goose – Ben Miller, Guilford Go-fers

Market Turkey – Flight #1
1st – Alexa Mier, Brunswick Saddliers
2nd – Amy Lewis, Guilford Go-fers
3rd – Morgan Hart, Sharon Flying Horse & Pony

Market Turkey – Flight #2
1st – Brady Hart, Sharon Flying Horse & Pony
2nd – Ray Mier, Brunswick Saddliers
3rd – Whitney Smith, Guilford Go-fers

Market Turkey – Flight #3
1st – Bryce Hart, Sharon Flying Horse & Pony
2nd – Arvid Danielson, Guilford Go-fers
3rd – Matthew Marcum, Spunky Spurs

Grand Champion Market Turkey – Alexa Mier, Brunswick Saddliers
Reserve Grand Champion Market Turkey – Bryce Hart, Sharon Flying Horse & Pony

Skillathon, Junior
1st – Elijah Saxton, Litchfield Friendly Workers
2nd – Anna West, Litchfield Friendly Workers
3rd – Naomi Saxton, Litchfield Friendly Workers

Skillathon, Intermediate
1st – Rebecca Krymowski, Medina County Aggies
2nd – Becca Rogers, Wadsworth Jolly Workers
3rd – Brenna Walters, Bravados

Skillathon, Senior
1st – Jaclyn Krymowski, Medina County Aggies
2nd – Jessica Nash, The Buckaroos
3rd – Sam Rennu, Bravados

Best of Show (Heritage) – Luke Stidham, Sharon Livewires
Premier Exhibitor – Faith Stidham, Sharon Livewires
Showman of Showmen – Jaclyn Krymowski, Medina County Aggies