September 4, 2015

Medina
Intermittent clouds
80°F
 

Results: Jr. Fair sheep judging

Skillathon – Junior (8-11 years old)
1st – Kaitlyn Clifford, Homer Jr. Highlighters
2nd – Corinne Henslee, Sharon Livewires

Skillathon – Intermediate (12-14 years old)
1st – Morgan Bracken, Litchfield Lively Leprechauns
2nd – Lisa Massman, Valley City Vikings
3rd – Rachel Ewald, Valley City Vikings

Skillathon – Senior (15-18 years old)
1st – Chris Sulzener, Sharon Livewires
2nd – Ian Dalton, Litchfield Lively Leprechauns
3rd – Tate Arters, Cattle Rustlers
Skillathon High Point Winner – Morgan Bracken, Litchfield Lively Leprechauns

Senior Showmanship (Ages 14-18)
1st – Brandy Meers, Buckeye FFA
2nd – Chris Sulzener, Sharon Livewires
3rd – James Harvey, Guilford Go-fers

Junior Showmanship (Ages 8-13)
1st – Michaela Stout, Litchfield Lively Leprechauns
2nd – Alexis Zgrabik, The Challengers
3rd – Doug Brown, The Challengers

First Year Showmanship
1st – Ian Dalton, Litchfield Lively Leprechauns
2nd – Addison Gray, The Challengers
3rd – Elyana Metter, Buckeye Agrineers

Advanced Showmanship
1st – Rebecca Roupe, Homer Jr. Highlighters
2nd – Clayton Boyert, Cattle Rustlers
3rd – Tate Arters, Buckeye Agrineers
Grand Champion Carcass Lamb – Stephen Kormos, Homer Jr. Highlighters
Reserve Grand Champion Carcass Lamb – Clayton Boyert, Cattle Rustlers

Breeding Ewe Lamb – Meat Type – No permanent teeth
1st – Larry Lewis, Guilford Go-fers
2nd – Chris Sulzener, Sharon Livewires
3rd – Clayton Sparks, Cattle Rustlers

Breeding Aged Ewe – Meat Type – 2 or more pairs permanent teeth
1st – Jackie Barnhart, Homer Jr. Highlighters
2nd – Jackie Barnhart, Homer Jr. Highlighters
3rd – Kaitlyn Kormos, Homer Jr. Highlighters
Champion Ewe – Jackie Barnhart, Homer Jr. Highlighters
Reserve Champion Ewe – Larry Lewis, Guilford Go-fers

Breeding Ewe and Her Lamb(s)
1st – Katelyn Kormos, Homer Jr. Highlighters
2nd – Jackie Barnhart, Homer Jr. Highlighters
Champion Ewe and Her Lamb(s) – Katelyn Kormos, Homer Jr. Highlighters
Reserve Champion Ewe and Her Lamb(s) – Jackie Barnhart, Homer Jr. Highlighters

Breeding Ram Lamb – Meat Type – No permanent teeth
1st – Marissa George, Westfield Trailblazers
2nd – Lisa Massman, Valley City Vikings
3rd – Larry Lewis, Guilford Go-fers
Champion Ram Lamb – Marissa George, Westfield Trailblazers
Reserve Champion Ram Lamb – Lisa Massman, Valley City Vikings

Feeder Class – Under 90 lbs.
1st – Amber Neuman, Black River FFA

Market Lamb Class I – 100-107 lbs.
1st – Brady Sulzener, Guilford Go-fers
2nd – Riley Sulzener, Guilford Go-fers
3rd – Trent Zgrabik, The Challengers

Market Lamb Class II – 109-112 lbs.
1st – James Harvey, Guilford Go-fers
2nd – Alexis Zgrabik, The Challengers
3rd – Eleanor Siedel, Cattle Rustlers

Market Lamb Class III – 114-117 lbs.
1st – Victoria Smart, Homer Jr. Highlighters
2nd – Brady Sulzener, Guilford Go-fers
3rd – Brooke Stewart, Country Classics

Market Lamb Class IV – 119-125 lbs.
1st – Rebecca Roupe, Homer Jr. Highlighters
2nd – Kyle Sulzener, Sharon Livewires
3rd – Chris Sulzener, Sharon Livewires

Market Lamb Class V – 127-131 lbs.
1st – Sydney Spitzer, Guilford Go-fers
2nd – Doug Brown, The Challengers
3rd – Tristan Stout, Litchfield Lively Leprechauns

Market Lamb Class VI – 132-137 lbs.
1st – Tate Arters, Cattle Rustlers
2nd – Tate Arters, Cattle Rustlers
3rd – Chris Sulzener, Sharon Livewires

Market Lamb Class VII – 139-142 lbs.
1st – Michaela Stout, Litchfield Lively Leprechauns
2nd – Clayton Boyert, Cattle Rustlers
3rd – Brandy Meers, Buckeye FFA

Market Lamb Class VIII – 145-159 lbs.
1st – Clayton Boyert, Cattle Rustlers
2nd – Elyana Metter, Buckeye Agrineers
3rd – Tayla Thome, Buckeye Agrineers

Home Grown Market Lamb – 90-148 lbs.
1st – Katelyn Kormos, Homer Jr. Highlighters
2nd – Kaitlyn Clifford, Homer Jr. Highlighters
3rd – Gus Kazek, Homer Jr. Highlighters

Champion Home Grown Market Lamb – Katelyn Kormos, Homer Jr. Highlighters
Reserve Champion Home Grown Market Lamb – Kaitlyn Clifford, Homer Jr. Highlighters
Grand Champion Market Lamb – Michaela Stout, Litchfield

Lively Leprechauns
Reserve Grand Champion Market Lamb – Clayton Boyert, Cattle Rustlers
Premier Exhibitor – Chris Sulzener, Sharon Livewires
Showman of Showmen – Rebecca Roupe, Homer Jr. Highlighters


Gazette staff About Gazette staff

The Gazette is Medina County's daily local news source, serving the community since 1832. Contact The Gazette's news department at (330) 721-4065 or areanews@medina-gazette.com.