November 22, 2014

Medina
Cloudy
43°F

Results: Jr. Fair small pet animal project judging

Cats – Purr-fect Pals, Level 1 – All Ages
1st – Katelyn Paschall, Valley City Vikings
2nd – Valerie Suttman, Medynamites
3rd – Josie Huskins, Wadsworth Jolly Workers

Cats – Climbing Up, Level 2 – All Ages
1st – Anna Stallard, Guilford Go-fers
2nd – Sarah Ziemer, Valley City Vikings
3rd – Matthew Marcum, Spunky Spurs

Cats – Leaping Forward, Level 3 – All Ages
1st – Marissa George, Westfield Trailblazers
2nd – Alexandria Rayk, Bravados
3rd – Jager Levandoski, Spunky Spurs
Grand Champion Cat – Marissa George, Westfield Trailblazers
Reserve Champion Cat – Katelyn Paschall, Valley City Vikings

Cavy– Junior (8-13 years old)
1st – Taylor Heintz, The Buckaroos
2nd – Jacob Berger, Blazing Stars
3rd – Sarah-Kate Polonski, Lodi Loyal Lads & Lassies

Cavy – Senior (14-18 years old)
1st – Dalton Van Leeuwen, Liverpool Tadpoles
2nd – Isabella Polonski, Lodi Loyal Lads & Lassies
Champion Cavy – Taylor Heintz, The Buckaroos
Reserve Champion Cavy – Jacob Berger, Blazing Stars

Pet Rabbit – Junior (8-10 years old)
1st tie – Caitlin Donner, Hinckley Highlanders
1st tie – Erin Keller, Sharon Flying Horse & Pony
2nd – Josiah Litvak, Litchfield Friendly Workers

Pet Rabbit – Senior (14-18 years old)
1st – Jessica Nash, The Buckaroos
2nd – Emily Martin, Wadsworth Jolly Workers
3rd – Alexis Bowen, Homer Jr. Highlighters
Champion Pet Rabbit – Caitlin Donner, Hinckley Highlanders
Reserve Champion Pet Rabbit – Jessica Nash, The Buckaroos
High Point, Sportsmanship Award – Erin Keller, Sharon Flying Horse & Pony

Small Pet Animals Division 1: Pocket Pets – All Ages
1st – Abby Bagley, Medynamites
2nd – Ellen Fuller, Hinckley Highlanders

Small Pet Animals Division 2: Miscellaneous – All Ages
1st – Emily Martin, Wadsworth Jolly Workers
2nd – Anna Huskins, Wadsworth Fantastiks
3rd – Spencer Schrubb, Hinckley Highlanders

Small Pet Animals Division 3: Reptiles and Amphibians – All Ages
1st – Noelle Prater, Litchfield Friendly Workers
2nd – Jessica Nash, The Buckaroos
3rd – Veronika Bagley, Medynamites

Small Pet Animals Division 4: Pigeons
1st – Luke Stidham, Sharon Livewires
Champion Small Pet Animals – Noelle Prater, Litchfield Friendly Workers
Reserve Champion Small Pet Animals – Jessica Nash, The Buckaroos