September 16, 2014

Medina
Intermittent clouds
63°F

Candidates who filed for Nov. 5 general election

*Denotes incumbent
One to be elected unless otherwise noted.

Cities

BRUNSWICK

Mayor
Ron Falconi, 1568 Augusta Ave.

Council at large (seat 1)
Alex Johnson, 3502 Sandlewood Drive

Council at large (seat 2)
Brian K. Ousley*, 3185 Laurel Road

Council at large (seat 3)
Patricia Hanek*, 4196 Shenandoah Pkwy.

MEDINA

Mayor
Dennis Hanwell*, 157 Hartford Drive

Finance director
Keith H. Dirham*, 210 N. Court St.

Council at large
Paul Rose Sr.*, 345 Lakeview Drive

Ward 1
Brian D. Hilberg*, 246 W. Homestead St.
Jay J. Smith, 227½ W. North St.

Ward 3
Mark E. Kolesar*, 999 Kenner Drive

WADSWORTH

Auditor
Catherine C. Fix* (R), 269 Crestwood Ave.

Treasurer
Robert M. Plank* (R), 245 Hillsdale Circle

Council president
Thomas E. Palecek* (R), 522 Farr Ave.

Council at large
(Three to be elected)
Patricia A. Haskins (D), 206 Deepwood Drive
Joseph A. Rodgers (R), 400 Dogwood Lane
Bob L. Thurber (R), 249 East Good Ave.
David L. Williams (R), 703 Hillcrest Drive

Ward 1
Ralph J. Copley (R), 1111 Clark Road

Ward 2
Dennis J. Shultz* (R), 520 Red Rock Drive

Ward 3
John J. Sharkey IV* (D), 682 Deercrest Drive
Michael Robart (R), 621 Johnson Road

Ward 4
David Anderson (D), 402 Kellyann Court
Bruce Darlington* (R), 909 Lawrence Drive

Townships

BRUNSWICK HILLS

Trustee
(Two to be elected)
Michael A. Esber*, 4728 Forest Grove Drive
Christina Kusnerak*, 2331 Brittany Blvd.

CHATHAM

Trustee
(Two to be elected)
Russell N. Arters*, 8930 Spencer Lake Road
Rick Dumperth*, 6790 Rice Road

GRANGER

Trustee
(Two to be elected)
Teri A. Berry*, 2060 Granger Road
Richard L. Pace*, 3755 W. Sweet Briar Drive

Fiscal Officer
(unexpired term)
Donald L. Baker, 245 Meadow Oaks Trail
Brooks Rorapaugh, 1120 Winterberry Lane

GUILFORD

Trustee
(Two to be elected)
Glenn M. Sheller*, 9027 Skypark Drive
(No other candidate filed.)

HARRISVILLE

Trustee
(Two to be elected)
Michael Klinect, 9925 Lafayette Road
Thomas L. Packard*, 740 Wooster St.
Joe Remington*, 10290 Congress Road

HINCKLEY

Trustee
(Two to be elected)
Bill Horton, 1705 Bellus Road
Lucas May, 1784 Sophia Lane
David J. Sambor*, 2094 Stony Hill Road
Raymond Schulte*, 2321 Ridge Road

HOMER

Trustee
(Two to be elected)
Cynthia M. Berry, 10175 Spencer Road
Albert L. Jeffery, 9516 Camp Road
Bryan E. Rose*, 11110 Simcox Road

LAFAYETTE

Trustee
(Two to be elected)
James Q. Aylsworth, 6931 Ryan Road
Lynda Bowers*, 6440 Ryan Road
Michael T. Costello, 5525 Wagon Trail
Nanci C. Shanley*, 6896 Ryan Road

LITCHFIELD

Trustee
(Two to be elected)
Dennis Horvath*, 4389 Vandemark Road
Christopher Teodecki, 4511 Bryenton Road
Suzan Virosteck, 3444 Yost Road
Nancy Wargo*, 8850 Crow Road

LIVERPOOL

Trustee
(Two to be elected)
Jim Crocker*, 56 Station Road
Paul A. Schaefer*, 1817 Station Road

MEDINA

Trustee
(Two to be elected)
Ray Jarrett*, 3757 Foskett Road
Mike Todd*, 4020 Cook Road

MONTVILLE

Trustee
(Two to be elected)
Ronald Bischof*, 3227 Rustic Valley Drive
Jeff Brandon*, 5184 Glenmoore Way

SHARON

Trustee
(Two to be elected)
Raymond A. Lurtz*, 6100 Boneta Road
Kimberly Bolas Miller*, 6333 Beach Road

SPENCER

Trustee
(Two to be elected)
Gary Flegel*, 12405 Spencer Mills Road
Donald E. Kostecki*, 10850 Chatham Road

WADSWORTH

Trustee
(Two to be elected)
Shawn Bouscher, 652 Reimer Road
Bob Engler, 263 Wall Road
Jim Gardner*, 8069 Hartman Road
William McCall, 2464 Wall Road

WESTFIELD

Trustee
(Two to be elected)
Gary Harris*, 7947 Lake Road
Ronald L. Oiler*, 6969 Buffham Road
Michael Schmidt, 7920 Ballash Road
William N. Thombs, 8189 Friendsville Road

Fiscal Officer
(unexpired term)
Sandra J. Tryon, 9068 Friendsville Road

YORK

Trustee
(Two to be elected)
Colene S. Conley*, 6520 Wolff Road
Richard M. Monroe*, 3311 Lester Road

Villages

CHIPPEWA LAKE

Mayor
Joanne Dodaro*, 106 Bass Bay Blvd.

Council
(Four to be elected)
Barbara Hunter*, 384 Craggy Creek Drive
Alan Robbins*, 507 Beachside Blvd.
(No other candidates filed.)

Clerk-treasurer
Cathy Osborn*, 48 Bungalow Bay Blvd.

GLORIA GLENS PARK

Council
(Four to be elected)
Edward M. Cavanaugh*, 61 Lakefield Lane
(No other candidates filed.)

LODI

Council
(Four to be elected)
John Carpenter*, 126 Harris St.
Patricia A. Graham*, 201 Janice St.
Letha Mapes, 218 Church St.
Patricia K. May, 202 Redfield St.
Cecelia Sivard, 112 Grove St.
Board of public affairs
Karl W. Hagelin*, 344 Elyria St.
Larry Mapes, 218 Church St.

SEVILLE

Council
(Four to be elected)
Kathy A. Rhoads*, 41 W. Maple Drive
Rick Stallard*, 43 E. Main St.
(No other candidates filed.)

Board of public affairs
Richard Barbera, 144-H Royal Crest Drive

SPENCER

Council
(Four to be elected)
Danny R. DeRossett*, 322 N. Main St.
Thomas Gehring*, 251 Liberty St.
Trisha Herrick, 203 Stuart Drive
Josh Kelling, 203 S. Main St.
James R. Stangel*, 215 N. Main St.

Board of public affairs
Nell M. Hall*, 217 Liberty St.

WESTFIELD CENTER

Council
(Four to be elected)
Terence D. Bittner*, 6582 Greenwich Road
Darryl A. Chidsey*, 8897 Hillcrest Drive
Patricia A. Edington*, 9262 S. Leroy Road
Gregory A. Oakes*, 6672 Smucker Drive
Kevin Rych, 8656 Virginia Drive

Board of public affairs
(No candidate filed.)

School boards

MEDINA COUNTY SCHOOLS’ EDUCATIONAL SERVICE CENTER
(Three to be elected)
Amanda Armstrong, 90½ Center St., Seville
Janice Good, 6638 Bear Swamp Road, Montville Township
Daniel Shumaker, 6700 Arlington Drive, Westfield Center

BLACK RIVER
(Two to be elected)
Patrick Boyle, 11526 Spencer Mills Road
Thomas M. Brown, 26860 Hawley Road
Tim Clifford, 11344 Spencer Mills Road
Janet L. Eichel*, 11844 Williams Road
Bruce W. Goff*, 3060 Cinnamon Drive W.
Timothy L. Simmons, 364 County Road 281

Unexpired term ending Dec. 31, 2015
Charles O. Stiver, 9427 Camp Road

BRUNSWICK
(Three to be elected)
Lisa L. Durichko*, 1275 Blueberry Hill Drive
Wadzanai Hoert, 3353 Laurel Road
Grant D. Relic, 918 Lydian Circle
Tammy Schebek, 3521 Fireside Drive

BUCKEYE
(Three to be elected)
Kenneth R. Barco*, 6221 Stone Road
Kim Cecelich, 3265 Columbia Road
Tracy Mattern*, 7710 Stone Road
Jonathan Stahl*, 4114 Beck Road

CLOVERLEAF
(Three to be elected)
Michael J. Maloney Jr., 7423 Bittersweet Lane
Jason Myers, 8710 Harris Road
Jane Rych*, 8656 Virginia Drive
William Schmock, 74 Longacre Lane

HIGHLAND
(Three to be elected)
Robert W. Kelly*, 4200 Beach Road
Dan Petek*, 2970 Stony Hill Road
Diane K. Thomas*, 3450 Coventry Lakes Drive
Christopher Wolny, 2813 Weymouth Road

MEDINA
(Three to be elected)
Douglas J. Adamczyk*, 1043 Cedarwood Lane
Tom Cahalan*, 1077 Ty Drive
Eric L. Carpenter, 3744 Granger Road
Angie Kovacs, 841 Damon Drive
Bryon Macron, 5325 Ivandale Drive
Ronald Ross, 1023 Ashwood Lane
Robert C. Skidmore, 7170 Winding Woods Trail

WADSWORTH
(Three to be elected)
Jason Arnold, 747 Thelma Drive
Julie Batey, 468 Whitebark Cirle
Mark J. Casalinova, 4624 S. Medina Line Road
Amanda E. Gordon, 500 Spring Valley Drive
Ron Mendel, 819 Archwood Road
Chuck Pfeister*, 779 Robin Drive
Donald A. Thomas, 419 Westwood St.